Bakan Muş: Yardım malzemeleri ve ekipmanlar gümrük vergisinden muaftır

Ticaret Bakanı Muş 'Yardım malzemeleri ve bu ekipmanlar gümrük vergisinden muaftır. Bu konuda Gümrüklerde bürokratik engel yoktur' dedi.

KRONOS 09 Şubat 2023 GÜNDEM

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, deprem bölgesinde kullanılmak üzere yurt dışından gelen acil durum ekipmanları ile yardım malzemelerinin gümrük vergisinden muaf olduğunu açıkladı.

Bakan Muş, sosyal medya hesabından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “deprem bölgesinde kullanılacak kritik araç ve cihazlardan gümrük vergisi alınmaması ve bekleme süresinin kaldırılması” yönündeki paylaşımına yanıt verdi.

Muş yanıtında, “Depremin hemen akabinde acil durum ekipmanlarının yurda giriş işlemlerinin kolaylaştırılması talimatını verdik. Yardım malzemeleri ve bu ekipmanlar gümrük vergisinden muaftır. Bu konuda Gümrüklerde bürokratik engel yoktur. Uygulama, tarafımızca yakinen takip edilmektedir” ifadesini kullandı.


Hatırlanacağı üzere, 6 Şubat tarihinde, Kahramanmaraş’ta, peş peşe gerçekleşen depremler sebebiyle enkaz altındakileri kurtarmak için en çok ihtiyaç duyulan malzemeler arasında vinç başta olmak üzere iş makinelerinin olduğu görülmüştü.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com