Bakan Özhaseki uzmanları hiç dinlememiş: İliç’in deprem bölgesi olduğunu ilk kez duydum

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki, "İliç'teki madenin fay hattının direkt üzerinde olduğu doğru mu?" sorusuna yanıt verdi: "İlk defa duyuyorum bunu ama ihbar kabul edip araştıracağım."

KRONOS 22 Şubat 2024 GÜNDEM

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki.

Maden faciasının yaşandığı İliç’e geç gitmekle eleştirilen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, uzmanların yıllardır “burası deprem bölgesi” uyarılarını hiç duymadığını itiraf etti.

TV100’de Candaş Tolga Işık’a konuk olan Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki, “İliç’teki madenin fay hattının direkt üzerinde olduğu doğru mu?” sorusuna yanıt verdi ve “İlk defa duyuyorum bunu ama ihbar kabul edip araştıracağım” dedi.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler Anagold Altın Madeni aktif bir fay hattı zonu üzerine kurulu.


 

Prof. Dr. Naci Görür geçen yıl bu fay hattında 7 büyüklüğünde deprem beklendiğini söylemişti. Görür, “Orada en son deprem 1766 gibi oldu, oradan endişe ediyoruz” uyarısında bulunmuştı.

Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz ise Anagold Madencilik’e ait Çöpler Madeni’ndeki tehlikeye dikkat çekmişti. Bu bölge için yaptığı açıklamasında, “Bu fayın uzunluğu 35 kilometredir. 35 kilometrelik bir fay da aşağı yukarı 6,5 büyüklüğünde bir deprem yaratır” demişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com