Bakanlar Kurum ve Ersoy hakkında suç duyurusu: Saraçoğlu’nda suç işlediler

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Türkiye’nin ilk memur lojmanları olan Saraçoğlu Mahallesi’ndeki restorasyonla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

KRONOS 14 Ekim 2020 GÜNDEM

Ankara’nın ilk memur lojmanları olan Çankaya Kızılay’daki Saraçoğlu Mahallesi’nin restorasyon çalışmaları sürüyor.

Cumhuriyet döneminin ilk toplu konut projesi olmasının yanında Kızılay yoğunluğuna birkaç dakika mesafede mimari yapısı, ağaçları, okulu, kütüphanesi ve parklarıyla adeta bir vaha görünümünde olan Saraçoğlu Mahallesi’nde ‘restorasyon’ çalışmasına başlandı. Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü planına göre mahalle restore edilerek ‘ekonomiye’ kazandırılacak. Bölgede butik oteller, mağazalar, ticari işletmeler yapılması planlanıyor. ‘Cadde mağazacılığı’ sayesinde bölgenin bir ticari alana dönüştürülmesi planlanıyor. Mahallenin altı ise otopark yapılacak.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d Bakanlar Kurum ve Ersoy hakkında suç duyurusu: Saraçoğlu’nda suç işlediler

d Bakanlar Kurum ve Ersoy hakkında suç duyurusu: Saraçoğlu’nda suç işlediler

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi de restorasyon çalışmalarını yerinde gözledikten sonra lojmanlardaki tarihi dokuya zarar verildiğini açıkladı. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, alanda yaptığı incelemenin ardından, “Tarihi kapının çıkartılarak çelik kapı takılması, 2 binada girişlere beton dökülerek yükseltilmesi, içeride, zemin döşemelerin değişmesi, özgün malzemenin bozulması gibi bu sürece müdahale edenlerin suç işledikleri aşikardır” dedi.

İncelemenin ardından Mimarlar Odası, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy, bakanlık görevlileri ve restorasyonu yapan firmalar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

d Bakanlar Kurum ve Ersoy hakkında suç duyurusu: Saraçoğlu’nda suç işlediler

d Bakanlar Kurum ve Ersoy hakkında suç duyurusu: Saraçoğlu’nda suç işlediler

Suç duyurusu dilekçesinde bakanlar, kamu görevlileri ve ilgili firmaların Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet ettiğini ileri sürdü. Dilekçede bakanlar ve kamu görevlilerine “Görevi kötüye kullanma ve görevi ihmal” suçları gerekçe olarak belirtildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com