Bakanlık, Cengiz İnşaat’a İkizdere’de ikinci taş ocağı iznini de verdi

Rize İkizdere'de Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı direniş sürerken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın, şirkete yeni bir taş ocağı açılması için izin verdiği ortaya çıktı.

KRONOS 03 Mayıs 2021 GÜNDEM

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Cengiz İnşaat'a ikinci bir taş ocağı için izin verdi

Rize İkizdere’de ikinci ocak izninin Gürdere Köyü mevkiinde olduğu belirtildi. Rize’de İşkencedere Vadisi’nde AKP’ye yakınlığı ile bilinen Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı 17 günlük kapanmada da direnişini sürdüren köylüler, “doğa talanı yapıldığı” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Yöre halkı yaşama alanlarını savunma mücadelesi verirken bakanlığın verdiği ikinci taş ocağı iznini Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’a değerlendiren İkizdereli Jeofizik Mühendisi Mehmet Baş, şunları kaydetti:


 

 

‘İKİ OCAĞI BİRBİRİNE BAĞLAYACAKLAR’ 

“İyidere Lojistik Merkez ve Liman İnşaatı için yapmak istedikleri taş ocağı için alanda 3 yıl çalışacaklarını belirtiyorlardı. Madem öyleydi yeni ocak için neden izin aldınız? Yetkililerin hepsi yalan söylüyor. Mücadelesini verdiğimiz ocak için kapasite artışı istemişlerdi, kapasite artışı ÇED sürecine girdiği için Çevre Bakanlığı’ndan döndü. Onlar da yapmak istedikleri 1. taş ocağının hemen ilerisinde ve köylere daha yakın bir mevkide 2. taş ocağı iznini aldı. Burası da 23 hektarlık bir alan. İki ocağı birbirine bağlayacaklar. Cengiz bu işin müteahhitliğini yapıyor, burayı işaret eden de veren de devlet.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com