‘Bakanlık, çiftçiyi çaresiz bırakıyor: Sigorta yaptıramayanlar var’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, bakanlığın zarar gören her çiftçinin zararının tanzimi için uğraşmak yerine Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) dışında kalanlara yardım yapılmayacağını açık açık itiraf ettiğini ve borçlarından dolayı sigorta yaptıramayan üreticiler olduğunu belirtti.

KRONOS 20 Haziran 2020 EKONOMİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’nin Baklan, Bekilli, Bozkurt, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Pamukkale ve Serinhisar ilçelerinde 22 Mayıs ve 26 Mayıs tarihlerinde meydana gelen dolu ve don afetlerine ilişkin bilgileri, CİMER üzerinden yaptığı bilgi edinme başvurusuna gelen yanıtları kamuoyuyla paylaştı.

SİGORTA DIŞINDA KALANLARA YARDIM YOK 

Karaca, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan gelen yanıta göre Denizli’de 142 mahalle/köyde, 3511 üreticiye ait 55.740 dekar alanda Arpa, Ayçiçeği, Ayva, Bağ, Barbunya, Biber, Buğday, Ceviz, Domates, Erik, Fasulye, Gül, Haşhaş, Hıyar, Karpuz, Kavun, Kekik, Kiraz, Mısır, Patlıcan, Silajlık Mısır, Şekerpancarı, Tütün ekili ve dikili alanın etkilendiğini belirtti. Denizli’de don ve dolu felaketinde zarar gören çiftçilerin kaçının Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında olduğuna dair soruyu yanıtsız bırakan Tarım ve Orman Bakanlığı, aşırı hava olaylarından zarar gören çiftçiye kötü haber verdi. Gelen yanıtta tarımsal sigortadan yararlanma imkanı bulunanlara 2090 sayılı Kanun kapsamında ayrıca yardım yapılamayacağı belirtildi.

‘BORÇLARI YÜZÜNDEN SİGORTA YAPTIRAMAYAN ÇİFTÇİLER VAR’

Karaca, bakanlığın zarar gören her çiftçinin zararının tanzimi için uğraşmak yerine TARSİM dışında kalanlara yardım yapılmayacağını açık açık itiraf ettiğini belirtti. Bu itirafın sadece Denizli’deki çiftçileri değil, Türkiye’nin 4 bir yanında aşırı hava olaylarından zarar gören çiftçileri etkilediğini vurgulayan Karaca, şunları söyledi: “Bakanlık aşırı hava olaylarının sorumluluğunu çiftçiye yüklüyor. Açıkça sigorta yaptırmadıysan sana yardım edemem diyor. Borçları yüzünden sigorta yaptıracak parayı bulamayan, sigorta yaptıramayan üreticiyi çaresiz bırakıyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com