Bakanlık harekete Dipsiz Göl kuruyunca geçti

KRONOS 16 Kasım 2019 GÜNDEM

Günlerdir medyanın gündemine olan ve ‘içinde hazine var’ denilerek tahliye edilen 12 bin yıllık Dipsiz Göl kuruyup taş, toprak yığınına dönüştükten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti.

Kamuoyunda yapılan tüm çağrılara rağmen, resmi izinle Dipsiz Göl’ün suyu tahliye edildi ve günlerce dibinde ‘hazine’ arandı. Ancak yapılan aramalarda hazine bulunmadığı gibi, Buzul Çağı’ndan kalma göl de kurutuldu.

Bakanlık ise ancak göl kuruduktan sonra harekete geçti ve dört kişinin görevden alındığını duyurdu.

Bakanlık, gölün kurumasına neden olduğunu ve ilgililerin haklarında başlatılan soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldığını duyursa da, gölün son hali görenleri üzüntüye boğdu.

Bir dönem su ile dolu olan krater artık taş ve toprak dolu. Deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan, manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası’ndaki kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl, göz göre göre define avcılarının talanına maruz bırakılmıştı.

Bakanlık ise açıklamasında, “Gümüşhane’de bulunan Dipsiz Göl’de gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda gölün kurumasına sebep olunmuştur. Bakanlığımızca ilgililer hakkında 15.11.2019 tarih ve 372 sayılı onay ile soruşturma başlatılmış ve görevden uzaklaştırılmışlardır” ifadelerini kullandı.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Valilik dört günlük aramanın ardından yaptığı açıklamada bir şey bulunamadığını ve gölün eski haline getirildiğini açıklamıştı. Ancak gölün taş ve toprak ile doldurulduğu ve yanına su akarı için plastik boru çekildiği görülmüştü.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com