Balkanlar’daki Bihaç ormanlarında unutulan göçmenler

Bosna'daki Bihac ormanında, başka bir yere gitmelerine izin verilmediği için mahsur kalan göçmenlerin en büyük sorunu korona virüsü salgını değil. Onlar, sağlık koşullarının yetersiz olduğu, vahşi hayvanlarla çevrili ormandan çıkamamaktan  ve polis şiddetinden mağdur.

NİHAL KAYA 16 Haziran 2020 GÜNDEM

Çoğunluğu Afganistan, İran veya Pakistan’dan kaçan göçmenler, Bosna’nın Bihaç ormanında eski, çürüyen bir fabrikada kalıyor.

Alman televizyon kanalı ARD’ye konuşan göçmenler, bu ormandan daha ileri gidemediklerini anlatıyor. Çünkü şehir merkezine gitmelerine izin verilmiyor, başka bir yere gitmek istediklerinde de polis şiddetine maruz kaldıklarını anlatıyorlar. Bölgede sadece Bira ve Lipa göçmen kampları var. Göçmenlerin anlattığına göre polisler birkaç kez ormanda kalan göçmenleri Lipa kampına götürmüş, ancak orada da yer olmadığı söylendiği için her defasında ormandaki bu eski fabrikaya geri dönmüşler.

Kaldıkları yerde tuvalet veya duş yok. Onlarca insan salgın zamanı hijyen olmayan koşullarda sıkış sıkış aynı yerde kalıyor. Ormandaki kurtar, ayılar ve açlık da burada kalan göçmenlerin en büyük sorunlarından.

Göçmenlerin anlattığına göre Hırvat polisi, burada kalanları düzenli olarak topluyor ve herhangi bir formalite olmaksızın Bosna-Hersek’e geri götürüyor. Bu işlem sırasında göçmenlerin geri itilmesini yasaklayan yasalar da ihlal ediliyor. Bir göçmen, “Hırvat polisi bizi yakalayıp Bosna’ya sürdüğünde, her şeyimizi, cep telefonlarımızı, şarj aletlerimizi, paramızı, uyku tulumlarımızı atıyor. Ayakkabılarımız dahil temel ihtiyacımız olan giysilerimizi yakıyorlar. Sadece pantolon ve gömlekle kalıyoruz, sonra yine geri geliyoruz” diye anlatıyor.

İnsan hakları örgütleri, Balkanlar’da göçmenlere yönelik sayısız sınır şiddeti vakasını belgeledi. Uluslararası Af Örgütü tarafından hazırlanan yeni bir raporda, Hırvat polisinin AB’nin Bosna-Hersek sınırında özellikle acımasız olduğu belirtiliyor. Ancak, Hırvatistan İçişleri Bakanlığı bu iddiaların tümünü reddediyor.

Ama orman içindeki eski fabrikada kalan göçmenler, gazetecilere yaralarını gösteriyorlar. Bacaklarında, ellerinde ve kafalarında darbe izleri ve sıyrıklar var, kiminin kırıkları yanlış kaynamış. Kabil’den kaçıp bu ormanda kalan ve daha fazla ileri gidemeyen Abasin Al-Wahedi, “Bihaç’tan polis memurları beni dövdü ve o zamandan beri bir kulağım duymuyor” diye anlatıyor.

Bihaç, Bosna’nın kuzey doğusunda yer alıyor. Bihaç’ın bağlı olduğu Una Sana kanton hükümeti, göçmenleri kendi bölgesinde istemiyor. Kanton hükümeti yetkilisi, “Bu insanlarla ne yapacağız? Polis onları şehir merkezinden, uzaklaştırıyor ve nerede kalırlarsa kalsınlar, deniyor. Peki nerede kalacak bu kadar insan? Karışıklık içindeler” diye konuşuyor. Yetkili 3 bin ila 4 bin kadar göçmenin şu anda Bihaç’ta olduğunu tahmin ediyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com