Bankada parası olana stopaj şoku

Lokanta ve kafeler için yüzde 8 olan kalemde KDV'yi yüzde 10'a, yüzde 18'lik KDV'yi yüzde 20'ye çıkaran hükûmet mevduat hesaplarında vergi zammı rekoru kırdı.

KRONOS 01 Mayıs 2024 EKONOMİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Piyasalara, iş âlemine ve vatandaşa sürpriz yapmayacağız. Seçimden sonra vergi artışı yok.” demişti. Ancak Türk Lirası (TL) mevduatta ve katılım hesaplarında Gelir Vergisi tevkifatı (Stopaj) artırıldı.

6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı yüzde 5’ten yüzde 7,50’ye yükseltildi. Bir yıla kadar olan vadeli hesaplarda stopaj yüzde 3’ten yüzde 5’e çıkarıldı. 12 ay ve üzeri vadede ise, yüzde 0’dan yüzde 2,50’ye çıkarıldı.

EN FAZLA TERCİH EDİLEN VADEDE VERGİYE YÜZDE 50 ZAM

Zamlı tarifeye göre, örneğin 6 aylık vadede 100 bin TL faiz geliri ya da kâr payı elde eden mudi 2 Mayıs’tan itibaren 5 bin TL yerine 7 bin 500 TL vergi kesilecek.

Aynı vadede aynı stopaj oranları katılım (kâr payı) hesapları için geçerli olacak. 1 Mayıs 2024 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkan kararı ile stopaj indirimi 30 Nisan’da sona erdi.

Para piyasası fonları (PPF) için stopaj rekor bir artışla yüzde 0’dan yüzde 7,50’ye çıkarıldı.

Kur korumalı mevduat (KKM) ile döviz tevdiat hesaplarından dönüşüm kuru üzerinden TL’ye çevrilen mevduat hesaplarında ise, stopaj yüzde 0’da sabit tutuldu.

Yeni stopaj oranları 31 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerli olacak. Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, “Temmuzda da stopaj oranları artırılacak. TL’den dövize kaçış (Dolarizasyon) hızlanacak diye bir anda yüzde 15’e çıkarmayı göze alamadılar.” tespitinde bulundu.


 

Değişken, karma, eurobond, dış borçlanma, yabancı, serbest fonlar ve unvanında “döviz” ifadesi geçen yatırım fonlarından elde edilen gelirlerde ise, yüzde 10 tevkifat yapılmaya devam edilecek.Resim

Devlet tahvili ve Hazine bonoları ile Hazinece kurulan varlık kiralama şirketlerince ihraç edilen kira sertifikalarından elde edilen gelirler için yüzde 0 tevkifat uygulaması 31 Temmuz’a kadar uzatıldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com