Bankalar 73 bin kişiyi işten çıkardı

KRONOS 04 Aralık 2019 EKONOMİ

Yeni tip Koronavirüs salgını Almanya ve Fransa gibi sanayi devlerinin yer aldığı Euro Bölgesi'ni de sarstı. (Fotoğraf: Selahattin Sevi)

Bankalar tarafından bu yıl 73 bini kişi işten çıkarıldı. Açıklanan işten çıkarmaların tamamı negatif faizlerin ve yavaşlayan ekonominin bankaları maliyet kısmaya ittiği Avrupa’da bulunuyor.

UniCredit’in CEO’su Jean Pierre Mustier, Salı günü dört yıllık planına ilişkin bazı tedbirleri açıkladı. Buna göre İtalya’nın en büyük bankası 8 bin kişiyi kapsayacak tenkisata gidecek. Böylece bankalar tarafından açıklanan toplam rakam yüzde 86’sı Avrupa’da olmak üzere 73 bin 400’e yükseldi.

BloombergHT‘nin aktardığına göre, birçok Avrupa bankası çalışanlarıyla yollarını ayırırken karlılığı artırmak için işletmelerini satıyor. UniCredit gelecek tur işten çıkarmaların brüt giderden 1 milyar euro (1.11 milyar dolar) tasarruf ettireceğini belirtti.

Avrupa bankalarının işten çıkarmalarında başı Almanya çekiyor. Yatırım bankacılığının büyük bir kısmından çekilen Deutsche Bank AG 2022’ye kadar 18 bin kişiyi çıkarmayı planlıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com