Banknottaki imzaları kurumadan geceyarısı görevden alındılar

Merkez Bankası'nda gece yarısı depreminin artçı şokları devam ederken, azledilen iki başkan yardımcısı 5 liralık ve 20 liralık banknotlara yeni imza atmıştı.

KRONOS 14 Ekim 2021 EKONOMİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından azledilen Merkez Bankası (TCMB) başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ile Dr. Uğur Namık Küçük, 5 liralık ve 20 liralık banknotlar üzerine yeni imza atmıştı.

Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası Başkanı olmasından sonra Merkez Bankası E9 emisyon grubu V. tertip 5 liralık ve 20 liralık banknotları 29 Eylül itibarıyla tedavüle çıkarmıştı.

Her iki banknotta Başkan Kavcıoğlu’nun yanı sıra 14 Ekim 2021 Perşembe gece yarısında azledilen iki başkan yardımcısının da imzası yer alıyordu.

5 ve 20 LİRALIK BANKNOTLARDA İMZALARI KALDI

20 liralık banknotlarda Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen, 5 liralık banknotta ise Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük’ün imzası yer aldı.

V. tertip 50 ve 100 liralık banknotlara dair duyuruların ise daha sonra yapılacağı bildirilmişti.


 

İki Başkan Yardımcısının da imzasının olduğu banknotlar, tedavüldeki ilk 4 tertip 20 lira ve 5 lira ile boyut, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik bakımından tamamen aynıydı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com