İstinaf göreve iade edilen Barış Akademisyeni’ni tekrar ihraç etti

Barış bildirisine imza attığı için ihraç edilen akademisyenlerden Mühdan Sağlam, mahkemenin iade kararı sonrası yeniden ihraç edildiğini duyurdu. Sağlam, "Ne diyeyim, adalet elbet gelecek ve elbet döneceğiz. Yaşattığınızla imtihan olasınız…" dedi.

KRONOS 27 Şubat 2024 GÜNDEM

‘Bu suça ortak olmayacağız‘ bildirisine imza atan Barış Akademisyeni Mühdan Sağlam, 2017 yılında Ankara Üniversitesi’ndeki görevinden 677 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) kararıyla ihraç edilmişti.

Yaklaşık 6 buçuk sene sonra 8 Kasım 2023’te görevine iade edilen Sağlam, istinaf mahkemesi kararıyla bir kez daha ihraç edildi. Mardin Artuklu Üniversitesi’nde görev yapan Sağlam, yeniden ihraç kararı verildiğini sosyal medya hesabından duyurdu:

‘YAŞATTIĞINIZLA İMTİHAN OLASINIZ’ 

“2017’de Barış Akademisyeni olduğum için ihraç edildiğim üniversiteye kasım ayında mahkeme kararıyla iade edilmiştim. Bugün istinaf mahkemesi kararıyla görevimden TEKRAR İHRAÇ EDİLDİM. Ne diyeyim, adalet elbet gelecek ve elbet döneceğiz. Yaşattığınızla imtihan olasınız…”


İSTİNAF MAHKEMESİ, BENZER BAŞKA KARALAR DA VERDİ

Türkiye genelinde 406 Barış Akademisyeni 2016-2018 yılları arasında çıkarılan KHK ile ihraç edildi, toplam 822 akademisyen hakim karşısına çıktı; sonuçlanan 204 davanın tümünde imzacı akademisyenler ceza aldı.

İhraç edilen akademisyenlerin bir kısmı yargı kararıyla göreve iade edilse de çeşitli hukuksuzluklar ve engellerle karşılaştılar.

İstinaf Mahkemesi, KHK ile Ankara Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilen “Barış Bildirisi” imzacı akademisyenlerden Ahmet Haşim Köse, Aysun Gezen, Banu Yılmaz, Irmak Özinanır, Funda Başaran, Funda Şenol, Nail Dertli, Nejla Kurul ve Sevgi Sezer’in iade kararları hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Göreve iade kararı çıkan bazı akademisyenler ise ‘arşiv araştırması’ gerekçesiyle işine başlatılmadı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com