‘Barış Akademisyenleri, yeniden medeni ölüme mahkum ediliyorlar’

CHP Milletvekili Tanrıkulu, yargı kararıyla göreve iade edilmelerine rağmen haklarındaki iade kararlarının yürütmesi durdurulan Barış Akademisyenleri için yargıya adalet çağrısı yaptı: Yargı, ne AYM kararını dinledi ne de Danıştay...

KRONOS 13 Mart 2024 GÜNDEM

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, mahkeme kararıyla göreve iade edilmelerine rağmen yürütmeyi durdurma kararlarıyla karşı karşıya bırakılan Barış Akademisyenleri için “Yeniden medeni ölüme ve belirsizliğe mahkum ediyorlar” diyerek adalet çağrısı yaptı.

“Siyasetin yoğun gündemi içerisinde, Barış Akademisyenlerini unuttuk” diyen Tanrıkulu, “Yargıya çağrı yapıyorum” dedi:

‘YENİDEN MEDENİ ÖLÜME VE BELİRSİZLİĞE MAHKUM EDİLİYORLAR’

“Barış Akademisyenleri’nin sorunlarını giderecek, hukuksuzluğu ortadan kaldıracak; adalettir, yargı mekanizmasıdır. Ama yargı, ne AYM kararını dinledi ne de bu konuda verilen Danıştay kararını dinledi. Şimdi, Ankara 13. İstinaf Mahkemesi, Bölge İdare Mahkemesi tek tük verilen bu kararı kaldırıyor ve Barış Akademisyenleri’ni yeniden medeni ölüme ve belirsizliğe mahkum ediyor. Hep beraber karşı çıkalım. Ben siyasi partilerin bu konuyu da gündeme almalarını buradan talep ediyorum.”

‘TEK TEK İADE KARARLARI VERİLDİ AMA…’

Tanrıkulu, Barış Akademisyenleri’nin hakları için paylaştığı videoda, “Ama yargı, ne AYM kararını dinledi ne de bu konuda verilen Danıştay kararını dinledi. Şimdi, Ankara 13. İstinaf Mahkemesi, Bölge İdare Mahkemesi tek tük verilen bu kararı kaldırıyor ve Barış Akademisyenleri’ni yeniden medeni ölüme ve belirsizliğe mahkum ediyor” dedi.

“Barış Akademisyenleri Türkiye’nin değişik üniversitelerinden 2016 yılında bir bildiriye imza attılar. Yaklaşık 2 bin akademisyen… Bu bildiriden ötürü başlarına gelmedik kalmadı. Haklarında soruşturmalar açıldı, üniversiteden ihraç edildiler. Birçok hukuk mücadelesi verdiler” diyen Tanrıkulu, Anayasa Mahkemesi kararına dikkat çekti:

“Ve sonuçta 2019 yılında, Anayasa Mahkemesi (AYM) bir kararla açıkladıklarının ‘düşünce özgürlüğü kapsamı içerisinde’ kaldığına karar verdi. İhraç edilmişlerdi; OHAL Komisyonu’na başvurdular, OHAL Komisyonu bütün başvuruları reddetti. İdare Mahkemelerine başvurdular, İdare Mahkemeleri yıllarca süründürdü ama daha sonra tek tek iade kararları verdi. Bir kısmı yıllardan sonra üniversiteye başladılar.”


‘HUKUKSUZLUĞU ORTADAN KALDIRACAK OLAN YARGIDIR’ 

“Şimdi İstinaf Mahkemesi, bu iade kararını kaldırıyor” diyen Tanrıkulu, Barış Akademisyenleri’nin yeniden medeni ölüme mahkum edildiklerini belirterek şöyle devam etti:

“Barış Akademisyenleri’nin bir kısmı Türkiye’den gitmek zorunda kaldılar. Şimdi faaliyetlerini yurt dışında sürdürüyorlar. Ben buradan çağrı yapıyorum: Barış Akademisyenleri’ni unutmayalım. Yargıya çağrı yapıyorum: Barış Akademisyenleri’nin sorunlarını giderecek, hukuksuzluğu ortadan kaldıracak; adalettir, yargı mekanizmasıdır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com