Barolar Birliği’nde çatlak büyüyor, istifalar geliyor

KRONOS 12 Kasım 2019 GÜNDEM

Türkiye Barolar Birliği (TBB) yönetiminin, 12 baronun “olağanüstü genel kurula gitme” çağrısını reddetmesi üzerine istifalar sürüyor.

TBB CMK Komisyonu Yürütme Kurulu üyesi avukat Erkan Şenses’in istifasının ardından avukat Mustafa Ruhan Erdem de TBB İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyeliğinden istifa etti.

Gazete Duvar’ın haberine göre Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem istfasında, TBB’nin 12 baronun ‘olağanüstü genel kurul’ çağrısını reddettiğini hatırlatarak şöyle dedi:

‘AVUKATLIK KANUNUNA AYKIRI DAVRANILDI’

Bilindiği üzere Avukatlık Kanunu 115/2’de ‘Birlik Yönetim Kurulu en az on baronun yönetim kurulları yazı ile isterse Genel Kurulu olağanüstü toplanmaya çağırır’ denilmektedir. ‘Çağırır’ denilmiş olmasından da açıkça anlaşılacağı üzere, TBB Yönetim Kurulu’na herhangi bir inisiyatif tanınmış olmayıp, bu hükmün gereği olarak TBB Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantıya çağrılması zorunlu olduğu halde, bazı mülahazalarla Avukatlık Kanunu’nun bu hükmüne aykırı olarak genel kurulun toplantıya çağrılmaması bende derin kaygı ve üzüntü yaratmıştır. Bu nedenlerle Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyeliğinden istifa ettiğimi belirtir, saygılarımı sunarım.”

ESKİŞEHİR BAROSU’NDAN DA İSTİFA

TBB’yi olağanüstü genel kurula çağıran 12 baroya karşı aralarında TBB’yi savunan barolardan Eskişehir Barosu’ndan da Baro Yönetim Kurulu Üyesi Betül Duman istifa ettiğini açıkladı.

Mensubu olduğu baro tarafından yapılan ‘TBB’yi destek’ açıklamasının bilgisi dışında, fikri sorulmadan yapıldığını savunarak istifa ettiğini duyurdu. Duman, şöyle konuştu:

‘HUKUK DIŞI DURUŞUN YANINDA YER ALDILAR’

Hukukun üstünlüğünü savunmakla mükellef ve savunmayı temsil eden en üst organ olan Türkiye Barolar Birliği’nin, hukuku açıkça çiğnemesi ve 35 Baro’nun da bu kararı, aynı kalemden çıkmış açıklamalarla desteklemesi, dahası mensubu olduğum ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığım Eskişehir Barosu’nun da bu hukuk dışı duruşun yanında yer alması tarafımda derin bir hayal kırıklığına sebep olmuştur. Bu hususta Eskişehir Barosu tarafından yapılan açıklamada, fikrimin alınmamış olması hatta böyle bir açıklama yapılacağının bilgisinin dahi tarafımla paylaşılmamış olması da ayrı bir hukuk ve etik dışı davranış olup, yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmamı imkansız ve anlamsız hale getirmektedir.

‘MESLEK YEMİNİME AYKIRI DAVRANAMAM’

Avukatlık Kanunu’nun 76. Maddesine göre; barolara hukukun üstünlüğünü savunmak ve korumak görevi verildiğini hatırlatan Duman, “Söz konusu maddeler ile tarafıma yüklenen ödevler ve “Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma and içerim” diyerek ettiğim meslek yeminim karşısında hukuka aykırı bulduğum bir duruşun yanında yer alabilmem mümkün değildir. Bu sebeplerle, Eskişehir Barosu Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa ediyorum” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com