Başkan önce kabul etti, sonra sildi: AKP, yasaklarda muafiyet belgesi dağıtıyor

AKP Kırıkkale ve Diyarbakır il başkanlıkları mührü ile ildeki parti yöneticileri için pandemide sokağa çıkma muafiyeti tanıyan birer resmi yazı hazırlandığı iddia edildi. Yazılar sosyal medyada gündem oldu.

KRONOS 30 Nisan 2021 GÜNDEM

Tam kapanma döneminde AKP’li il yöneticileri ve parti çalışanları için “parti çalışmaları yürütüyor olmaları” gerekçesiyle izin belgesi düzenlendiği ortaya atıldı.

Sosyal medyada paylaşılan bir yazı görselinde, AKP Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan tarafından imzalandığı öne sürülen belgede, yazım hatalarıyla beraber şu ifadeler yer aldı:

“İl Başkanlığımızca yukarıda belirtilen isim ve aracı için teşkilat çalışmalarında görevlendirilmesi nedeniyle, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan karar, ve partimizin genel esasları doğrultusu maddesi uyarınca, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması adına İş Bu belge ile yasaklar bitimine kadar izni bulunmaktadır. Maske ve hijyen konusunda azami kurallara riayet edilerek her türlü tedbirler alınmıştır. Gereği bilgilerinize arz ederim.”

ANKA Haber Ajansı’nın yazının teyiti için ulaştığı AKP Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan, “Bir il başkanı bu şekilde bir yazı yazabilir mi? Ayrıca o imza da benim değil. Twitter’dan da açıklama yaptım. Maalesef siyasette bu tür karalamalar oluyor” diyerek söz konusu yazının doğru olmadığını söyledi.

“KOLAYLIK SAĞLANMASINI…”

Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın’ın imzasının yer aldığının iddia edildiği ve sosyal medyada paylaşılan “arz / rica ederim” ifadesi ile biten izin belgesinde ise aynen şu ifadeler yer aldı:

“Aşağıda açık kimliği yazan Kişiler AK Parti Diyarbakır İl Yönetim Kurulu Üyemiz olup parti çalışmalarında bulunacağından dolayı; 28.04.2021-17.05.2021 tarihlerinde Uygulanacak sokağa çıkma yasağı kısıtlaması süresince ilgili kişiye gerekli kolaylıkların sağlanması ve ihtiyaç duyulması halinde aşağıda bildirilen iletişim kanallarında teyit edilmesi hususunda arz/rica ederim.”

AKP’Lİ KIRSAÇLI ÖNCE KABUL ETTİ SONRA SİLDİ

AKP Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, konuyla ilgili açıklama yapmazken, AKP Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kırsaçlı Facebook hesabından yaptığı paylaşım ile söz konusu yazının doğruluğunu teyit etti.

AKP’den daha önce milletvekili adayı da olan Kırsaçlı, yedekleme için yazının fotoğrafını çektiğini, cep telefonunu oyun oynaması için torununa verdiğini, fotoğrafın yanlışlıkla bu sırada sosyal medya profilinde yayınlandığını açıkladı.

GENELGEDE BÖYLE BİR HAK YOK!

Sokağa çıkma kısıtlamalarının istisnaları ve kapsamı 26 Nisan 2021 ve 14 Nisan 2021 tarihli İçişleri Bakanlığı genelgeleri ile düzenlenmiş, valiliklere gönderilen genelgede siyasi parti faaliyetleri istisna kapsamına alınmamıştı.

İçişleri Bakanlığı’nın bugün yayımlanan genelgesine göre, muafiyet kapsamında bulunan yerlerde çalışan kişiler, e-Devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden “görev belgesi” başvurusunda bulunacak.

Ayrıca bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, iş yerleri tarafından düzenlenmiş olan mevcut görev belgeleri, 2 Mayis Pazar saat 24.00’e kadar geçerli olacak

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com