İlaç devi Bayer çiftçiye 2,3 milyar dolar tazminat ödeyecek

Amerika'da bir çiftçi Roundup ziraî ilacını kullandıktan sonra kansere yakalandığını belirterek, Bayer aleyhine dava açmıştı. Mahkeme kararını verdi.

KRONOS 31 Ocak 2024 EKONOMİ

Almanya’nın ilaç ve kimya devi Bayer tarihte eşi görülmemiş tutarda bir tazminat ödeyecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Philadelphia şehrinde bir mahkeme jüri kararı ile Bayer’i 2 milyar 300 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.

Dava, Bayer’in Roundup yabani ot ilacına maruz kalması sonucu kansere yakalandığını iddia eden Pennsylvanialı bir çiftçi, 10 milyar dolar tazminat talebi ile Bayer aleyhine dava açmıştı.

BAYER DİĞER DAVALARI DA KAYBEDEBİLİR

Mahkeme kararı, Bayer’in Roundup’ın kanserojen etkileri olduğu iddiasıyla açtığı bir dizi davada ödemesi gereken en yüksek tazminat tutarına işaret ediyor.

Roundup aleyhine açılan yüzlerce dava devam ederken, Bayer’in davaları kaybetme ihtimalinin arttığı belirtiliyor.

Roundup’ın orijinal üreticisi Monsanto’yu 2018’de satın almasından bu yana Bayer’in tazminat davaları ile başı dertte.

Jürinin kararı Bayer için önemli bir mali gerileme anlamına geliyor. Şirket, Roundup’ın kansere neden olduğunu iddia eden ve Bayer’in sürekli olarak reddettiği çok sayıda davayla karşı karşıya kaldı.

HİSSE SENEDİNİN FİYATI DÜŞTÜ

Bayer’in gelecekteki iddiaları ele almak için 11 milyar dolarlık bir uzlaşma planı da dahil olmak üzere davayı çözme çabalarına rağmen, bu son karar şirketin Roundup ürünüyle ilgili olarak karşılaştığı devam eden zorlukların altını çiziyor.


 

Hafta başında Bayer’in hisse fiyatındaki düşüşe yansıdığı üzere, yatırımcılar milyarlarca dolarlık tazminat haberi ile daha da endişelendi.

New York Borsası’nda işlem gören Bayer‘in hisse fiyatı haberin etkisi ile yüzde 7’ye yakın değer kaybetti. Hisse fiyatı 30 doların altına indi.

Çok çeşitli farmasötik ve ziraî ürünleriyle tanınan şirket, karar veya temyiz planları hakkında henüz bir yorum yapmadı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com