Sıfır kilometre arabalarda vurgunun belgesi

Sıfır kilometre araba bulmak imkânsız hâle geldi. İlan yasağı deliniyor. Limanlarda, kapalı otoparklarda araba stokları çuvala sığmaz oldu. Bakanlık seyirci.

KRONOS 15 Temmuz 2023 EKONOMİ

Hükûmet kiralar için yıllık artış oranını yüzde 15 ile sınırlayan hükûmet, 2’nci el otomobil fiyatlarını düşürmek için sıfır kilometre otomobiller için “6 bin kilometre ve 6 ay” yasağı getirmişti.

Ancak yasak fiyatları düşüremediği gibi sıfır kilometre otomobil piyasasını allak bullak etti.

Bayiler müşteriyi “Araba yok.” diyerek geri çevirirken, internette şahısların üzerinden yüzlerce sıfır kilometre otomobil 2’nci el olarak satılıyor.

Net aylık asgari ücret 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren 11 bin 402 TL’ye çıkarılırken, Türkiye’de en ucuz sıfır kilometre otomobilin fiyatı 1 milyon TL’ye yaklaştı. Asgari ücretliler için yeni otomobil almak hayal oldu.

O MESAJI 2,2 MİLYON KİŞİ GÖRÜNTÜLEDİ

Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, Ticaret Bakanlığı’nın piyasada dönen dolaplar karşısındaki yetersizliğini şahsî Twitter hesabında dile getirdi.

“Bayide ‘sıfır kilometre taşıt yok’ deniliyor. “Metin Bey” rumuzlu aynı şahsa ait 600’e yakın Volkswagen (VW) otomobil ilanı var.” ifadelerini kullanan Bozkurt, söz konusu otomobillerin hepsinin Doğuş Grubu’nun distribütörlüğünü üstlendiği marka ve modeller olduğunu vurguladı.

Bozkurt, Ticaret Bakanlığı’na şu soruyu yöneltti: “Hepsi 2023 ve sıfır kilometre. Nasıl oluyor?”

“Evvela bataklığı kurutun.” mesajı 2,2 milyon görüntüleme sayısı ile rekor kırarken, mesajın altında otomobil alamayan yüzlerce kişinin yorumları yer aldı.

“ZAM GELECEK, PARAMIN DEĞERİNİ KORUYAYIM”

5 yıl satmama şartı ile Özel Tüketim Vergisi’nden (ÖTV) muaf tutulan engelliler de bayiler tarafından “Bugün git, yarın gel” taktiği ile oyalanıyor.

Yüksek enflasyon ve döviz kurundaki artışı sebebiyle araba fiyatlarına sadece haziranda yüzde 20’den fazla zam gelmişti.

Bu yüzden nakit zengini olan ya da kredi temin edebilecek kadar yüksek gelire sahip olanlar arabayı yatırım aracı olarak değerlendiriyor.

Söz konusu temayül gerçekten araba ihtiyacı olan orta gelirliyi 2’nci el otomobil bile almaktan mahrum bırakıyor.

ELDEN 150-200 BİN TL PARA ALAN BAYİLER VAR

Bazı kullanıcılar liste fiyatının haricinde elden ilave ödeme yapan müşterinin siparişinin anında teslim edildiğini belirterek, sektörde stokçuluğun hangi safhaya geldiğini gözler önüne serdi.


 

Yorumlar arasında şu mesajlar dikkati çekti: “Yeni ekonomi modeli: Kredi imkânlarını, para bolluğunu kısıtlayalım, zaten satılmadığı için kendiliğinden düşecektir. Bu sene de bunu deniyoruz.

Bayilerde araba çok ama yok çekiyorlar. Sonra başka kanallardan avanta verince arabayı hemen teslim ediyorlar. Devlet de ana bayiler de bu durumu takip ediyor.

Yakında sarı site kapanır.

“FİLO ALIYOR, PLAKAYI TAKIP SATIYORLAR”

Ülkenin yarısı 0 km araba alıp satıyor. Sadece benim çevremde iki kişi bayilerden ‘FİLO’ alıyor, plakayı takıp satıyorlar. Arabayı görmüyorlar bile sadece para alışverişi oluyor. Bunu sade vatandaş olarak ben biliyorum, devlet bilmiyor mu?

Sizin arayıp bulacağınız yok sayın yetkili, buyurun.

Kendi adamlarına satıyorlar bence personeller bir gözden geçirilmesi gerekli

Birileri stoklamış.

Çok güzel iş. Soran olursa siteler fiyatları yükseltiyor der çıkarsınız işin içinden.

Bizim sitede ev hanımlarının işi oldu artık. 0 km koşa koşa alıyorlar 6 ay stok yapıyorlar sonra x2 x3 kazandık diye dedikodu yapıyorlar.

Düzen hep zenginin yanında. Devleti kanunları takan yok. İyi uykular Türkiyem. Ohhh mis mis.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com