BDDK bankaları yine uyardı

Döviz zengini şirketlere TL kredi yasağı getirilmesi doların düşmesine yol açarken, bankalar müeyyideye maruz kalmamak için müşterilere yükleniyor.

KRONOS 28 Haziran 2022 EKONOMİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) peş peşe kararlar alırken, bankalardan 15 milyon Türk Lirası’na denk döviz varlığına sahip şirketlere dönük ticarî kredi yasağının sınırlarına dikkat etmelerini istendi.

BDDK’nın resmî Twitter hesabında “bazı bankaların, bağımsız denetime tabi olup olmadığına bakılmaksızın bütün firmalardan bağımsız denetim raporu istediğine” dair bazı şikâyetlerin alındığı kaydedildi.

Bankaların BDDK açıklamasında belirtilen 3 şartı aynı anda taşıyan kredi müşterilerinden bağımsız denetim onaylı bilgi ve belgeler ile bağımsız denetimden geçmiş güncel malî tabloları alması gerektiği vurgulandı.

“MÜŞTERİNİN BEYANI İLE KREDİ VEREBİLİRSİNİZ”

BDDK bankalara şu uyarıda bulundu: “Söz konusu açıklamamızda yer verilmeyen müşteriler için ekonomik faaliyetin olağan akışında devam ettirilmesi ve gerekmediği halde müşterilerden kredi tahsisi için ilave bilgi/belge talep edilmemesi önem arz etmektedir.”


 

Bağımsız denetim raporu olmayan firmala bile 1 ay sonra bağımsız denetimden geçmiş bilgi, belge ve malî tabloları getirmesi şartıyla sadece beyanları alınarak kredi tahsis edilebilecek.

TİCARÎ KREDİLER İÇİN 3 AY VADE ŞARTI YOK

BDDK açıklamasında şöyle denildi: “Diğer taraftan, anılan karar kapsamında kredi sınırlama şartlarına girdiği hâlde, yabancı para (YP) kredi kullanamaması şartıyla, kredi başvuru tarihini izleyen 3 aylık dönemdeki YP net pozisyon açığını belgelendiren müşterilere söz konusu pozisyon açığıyla sınırlı olarak kullandırılabilecek kredilerin vadesinin de yalnızca 3 ayla sınırlı olduğuna dair yanlış anlaşılmalar olduğu görülmüştür.”

BDDK söz konusu kredilerin 3 aylık dönemdeki pozisyon açığı tutarıyla sınırlı olmak kaydıyla 3 aydan daha uzun vadeli tahsis edilebileceğini de vurguladı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com