BDDK’nın suç duyurusunda bulunduğu ekonomistler: Susmayacağız

BDDK'nın Bankacılık Kanunu'na aykırılıktan suç duyurusunda bulunduğu ekonomistler karara tepki göstererek susmayacaklarını ifade etti.

KRONOS 28 Aralık 2021 EKONOMİ

BDDK'nın suç duyurusunda bulunduğu ekonomistler Durmuş Yılmaz, Güldem Atabay, Burhanettin Bulut, Emin Çapa ve Selçuk Geçer.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) haklarında suç duyurusunda bulunduğu ekonomistler Emin Çapa ve Selçuk Geçer ile milletvekili Burhanettin Bulut karara duydukları tepkilerini bildirdi. Gazeteciler kur korumalı vadeli mevduat sistemine dönük açıklamlaar yapmıştı.

BDDK, Durmuş Yılmaz, Güldem Atabay, Burhanettin Bulut, Emin Çapa ve Selçuk Geçer hakkında Bankacılık Kanunu 74. Madde’ye aykırılıktan suç duyurusunda bulundu. 3 isim sosyel medyadan olaya ilişkin açıklama yaptı.

YILDIRMASI MÜMKÜN DEĞİL

Ekonomist ve gazeteci Emin Çapa twitter üzerinden henüz ayrıntıları bilmediğini belirtti fakat yılmayacağını vurguladı. Çapa “Dostlarım desteğiniz için teşekkür ederim. Birazdan “gelecek” hakkında yapacağım konuşma başlayacak. Ayrıntı bilmiyorum. Ama bunun benim korkutması, yıldırması mümkün değil. Halkıma gerçekleri söylemek hem vatandaşlık, hem insanlık, hem mesleki sorumluluğum,” ifadelerini kullandı.

HAPİS YATMAYA RAZIYIM

Geçer de BDDK’nın bu karar ile kendilerini susturamayacağını belirtti. Geçer BDDK’yı göreve çağırarak o gün (20 Aralık) ile ilgili ayrıntılı soruşturma başlatmasını ve yaparlarsa ömür boyu hapis yatmaya razı olduğunu vurguladı. Geçer soruşturma sayesinde kimlerin manipülasyon yaptığının ortaya çıkmasını istedi. Güldem Atabay ise twitter hesabından “Dün ne anlatıyorsak bugün de aynı. Değişen tek şey gündem:) Sevgiler ve iyi geceler tüm destek verenlere. Yalnız olmadığımı-zı gösterenlere..” diye yazdı.


CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut da BDDK’nın önce 20 Aralık’ta kimlerin yüklü miktarda alım yapıp kimlerin sattığını araştırmasını istedi. BDDK, kurum ile ilgili itibar zedeleyici açıklama ve yorumlarla ilgili “Bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz” maddesine aykırı olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com