Bekir Bozdağ: ‘Birinin eteğine, içkisine karıştılar’ diye hiç kimse söyleyemez

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yaşam tarzına müdahale tartışmalarıyla ilgili "Hiç kimse söyleyemez. Birinin eteğine karıştılar, birinin içkisine karıştılar, birinin yaşam tarzına müdahale ettiler. Kimse diyemez. Vatandaşlar arasında böyle olaylar çıktığında da onu himaye ettiniz diyemezler" dedi.

KRONOS 28 Ekim 2022 GÜNDEM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ

Yaşam tarzına müdahala tartışmaları hakkında konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Hiç kimse söyleyemez. Birinin eteğine karıştılar, birinin içkisine karıştılar, birinin yaşam tarzına müdahale ettiler. Kimse diyemez. Vatandaşlar arasında böyle olaylar çıktığında da onu himaye ettiniz diyemezler. Yasa herkes için geçerli” dedi.

Hürriyet yazarı Hande Fırat’a konuşan Bozdağ, kadın cinayetleri konusunda da “Son yaptığımız düzenlemede cinayete muhatap kadınsa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veriliyor. Bundan daha ağır bir ceza bizim hukukumuzda yok. Kadına karşı cinsel saldırıda infaz ve ceza miktarlarını da artırdık. Darbın cezasını da artırdık. Katalog içine de koyduk. Kadınlara karşı işlenen suçlarda ne kadar ceza varsa hepsini biz artırdık” ifadelerini kullandı.

Ceza artırmakla kadın cinayetlerinin üstesinden gelinmediğini söyleyen Bozdağ, “Önleyici hukuk tedbirlerine ihtiyacımız var. Herkes üzerine düşeni yapsın diyoruz ama bunlarla ilgili kısımda belki bir eylem planı çerçevesinde hareket etmekte fayda var. Önleyici hukuk önce evde devreye girer. Çocuğu yetiştiren anne-baba, sonra okulda, üniversitede, işyerinde… Toplum olarak bir seferberliğe ihtiyacımız var. Sadece mahkemeye bırakırsak, mahkeme kadın şiddetin mağduru olduktan sonra devreye giriyor. Herkes birinci derecede kendisini vazifeli gördüğünde bu işin üstesinden gelebiliriz. Aksi takdirde sadece polise, hâkime, savcıya bu iş bıraktığımızda, bu işi çözemediğimiz çok açık” diye konuştu.


‘HİÇ KİMSE SÖYLEYEMEZ’

Bozdağ, yaşam tarzına müdahale tartışmaları hakkında da şunları söyledi:

“Ceza kanunlarında yaşam tarzına müdahaleyi ilk defa biz suç haline getirdik. Yaşam tarzı tercihlerini değiştirmeye cebir şiddetle zorlama ve müdahale, çalışma hakkını, eğitim-öğretim hakkına engel olmak isteyenler cezai yaptırımla karşı karşıya kalırlar. Hepsi suç, hepsinin cezası hapis. Biz ayrımcılığı suç haline getirdik. Kapsamı da genişlettik. Hiç kimse söyleyemez. Birinin eteğine karıştılar, birinin içkisine karıştılar, birinin yaşam tarzına müdahale ettiler. Kimse diyemez. Vatandaşlar arasında böyle olaylar çıktığında da onu himaye ettiniz diyemezler. Yasa herkes için geçerli. Biz birini koruyan bir yasa getirmedik ki, herkes için yasa getirdik. Biz 20 yıldır iktidardayız. Yaşam tarzına müdahale oluyor deniyor, aslında yaşam tarzına müdahaleyi suç yapan biziz. Kişilerin bu tercihlerine karşı eylemde bulunan herkes cezai müeyyide ile karşılaşıyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com