Beklenen telefon 24 Nisan öncesi geldi: Erdoğan ile Biden görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden telefonda görüştü. Biden'ın Beyaz Saray'a geçtiği 20 Ocak 2021'den bu yana ilk defa telefonla yapılan görüşmeye dair açıklama Beyaz Saray'dan geldi.

KRONOS 23 Nisan 2021 GÜNDEM

Biden ve Erdoğan

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında telefon görüşmesinin gerçekleştiği belirtildi.

Görüşmeyle ilgili Beyaz Saray’dan açıklama yapıldı. 20 Ocak 2021’de Beyaz Saray’da koltuğu Donald Trump’tan devralan Biden ile Erdoğan arasında ilk telefon görüşmesi 23 Nisan’da gerçekleşti.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joseph R. Biden’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, görüşmede Biden’ın genişleyen işbirliği alanları ve anlaşmazlıkların etkin yönetimi ile yapıcı bir ikili ilişkiye olan ilgisini dile getirdiği belirtildi.

İki devlet başkanının görüşmede her türlü ikili ve bölgesel meseleleri ele almak üzere Haziran ayında NATO Zirvesi’nin marjında ikili bir toplantıda bir araya gelmek üzere anlaştıkları kaydedildi.

ABD basınında dün yayınlanan haberlerde, Biden’ın 1915’de gerçekleşen Ermeni katliamlarından “soykırım” şeklinde bahsedeceği bir anma açıklamasını yarın yapmaya hazırlandığı iddia edilmiş, Beyaz Saray söz konusu haberleri yalanlamaktan kaçınmıştı.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA DA AÇIKLAMA YAPILDI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından Erdoğan ile Biden arasındaki telefon görüşmesine ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, liderler, ikili ilişkilerin stratejik doğası ve karşılıklı çıkar ilişkileri temelinde iş birliğinin genişletilmesi amacıyla birlikte çalışmanın önemi hususunda mutabık kaldığı belitildi. .

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Suriye’de PKK/PYD terör örgütüne verdiği destek gibi konuların çözüme kavuşturulmasının, Türk-Amerikan ilişkilerinin daha ileri seviyelere taşınması için önemli olduğunu ifade ettiği kaydedildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com