Belarus’ta her 4 kadından biri erkek şiddetine maruz kalıyor

Araştırmalar, her 4 Belaruslu kadından 1'inin yaşamları boyunca şiddete maruz kaldığını, kız çocuklarından yüzde 2,8'inin ise cinsel şiddete uğradığını ortaya çıkardı.

KRONOS 26 Nisan 2021 DÜNYA

Belarus’ta yapılan araştırmalar, ülkedeki kadına yönelik erkek şiddetinin boyutunu ortaya koydu.

Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi (UN Women), Belarus’un aile içi şiddete karşı açtığı sığınma evleri başta olmak üzere ekonomik ve psikososyal desteklerin yeterli olmadığını kaydederken, pek çok kadının “toplum tarafından damgalanma” endişesi ve devletin çocuklarını kendilerinden alacağı korkusuyla şiddete uğradıklarında dahi şikayetçi olmadıklarını aktardı.


 

Belarus’a ilişkin istatistiklerin sınırlı olduğuna vurgu yapan UN Women,Araştırmn gerçekleştirildiği belirtildi.

KAÇIRILAN KADINLAR

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun (UNECE) Belarus özelinde Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesine ilişkin Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu’nun Uygulanmasına yönelik incelemede ise, rakamların şeffaf olmamakla birlikte ülkede yalnızca 2019 yılında 7 bin 700 aile içi şiddet vakası kaydedildiği belirtildi.

Sabit geliri olmayan 18-25 yaş arasındaki kadınların insan kaçakçıları tarafından mağdur edildiğine dikkat çekilen incelemede, son 5 yılda 593 kadının insan kaçakçılarının hedefi olduğu aktarıldı. UNECE, söz konusu mağdurlardan 122’sinin ise 18 yaşın altında olduğunu kaydetti.

9 AYDA 166 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (UNHCR) de, Belarus’ta aile içi şiddetin yaygın bir sorun olmaya devam ettiğini aktardı. 2018 yılında Ocak-Ekim ayları arasında 115 kadının aile içi şiddet sonucu hayatını kaybettiğini belirten UNHCR, yine aynı dönemde 51 kadının da cinsel şiddet nedeniyle yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com