Belediye borçları Meclis’te: CHP, AKP’li eski başkanlara hesap soracak mı?

Belediye borçlarının araştırılması için Meclis Başkanlığı’na önerge veren CHP'li Tanal, "Belediyelerinin borç yükü, halkın parasının nasıl çarçur edildiğini gözler önüne sermekte. Çarçur edilen, yandaşlara aktarılan, kişisel servete dönüştürülen her kuruşun hesabı sorulmalıdır" dedi.

KRONOS 22 Nisan 2024 GÜNDEM

Yerel seçimlerin ardından Cumhur İttifakı ortakları AKP ve MHP’den CHP’ye geçen belediyeler ile kayyımdan DEM Parti’ye geçen belediyelerin borçları gündemdeki yerini koruyor.

Belediye borçları, Meclis’te de gündem oldu. CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, belediye borçlarına yönelik TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

‘HALKIN PARASI NASIL ÇARÇUR EDİLDİ?’ 

Belediyelerin borçlarını basından derlediği bilgilerle kalem kalem sıralayan Tanal önergesinin gerekçesinde; “Cumhur İttifakı çatısı altındaki AKP, MHP ve kayyumlardan devralınan il ve ilçe belediyelerinin borç yükü, halkın parasının nasıl çarçur edildiğini gözler önüne sermektedir. Nüfusu 100 bini bile bulmayan birçok ilçe belediyesinin dahi geride milyonlarca lirayı bulan borç bıraktığı görülmektedir. Kimi il ve ilçelerde kişi başına düşen borç miktarı 10 bin lirayı aşmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Belediyelerde çarçur edilen, yandaşlara aktarılan, kişisel servete dönüştürülen her kuruşun hesabı sorulmalıdır” diyen Tanal, şunları kaydetti:


‘MECLİS, ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMALI’

“Belediyelerin borç bataklığına sürüklenmesi, belediye kaynaklarının yanlış kullanımı, belediyelerce vatandaşlara kaliteli hizmet için harcanması gereken paraların amaç dışı değerlendirilmesi, belediyelerin toplamda ne kadar borcu olduğu ve bu borçların hangi kalemlerden oluştuğu konusunda TBMM üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Ülkemizde ‘Her yapılanın, yapanın yanına kar kaldığı’ anlayışının değişmesi gerekmektedir.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com