Belgesel yönetmeni ve gazeteci Sibel Tekin tutuklandı

"Kentin hafızası" olarak anılan belgesel yönetmeni ve gazeteci Sibel Tekin, örgüt üyeliği şüphesiyle tutuklandı.

KRONOS 17 Aralık 2022 GÜNDEM

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin, bir çekim sırasında polis aracının görüntüye girdiği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Tekin’in bugün ‘örgüt üyeliği şüphesiyle’ tutuklandığı öğrenildi.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin (MLSA) aktardığına göre, Sibel Tekin yaz saati uygulamasıyla ilgili bir belgesel için Ankara Tuzluçayır’da çekim yaparken aracı görüntülenen polislerin şikâyeti sonucu gözaltına alındı. Belgeselci Tekin’in geçtiğimiz akşam sabaha karşı evine baskın yapıldı.

Sibel Tekin’in gözaltı süresi, emniyetin talebi üzerine el konulan dijital materyallerin incelenmesi için 24 saat uzatılmıştı. Baskında Tekin’in bilgisayarlarına, belgesellerinin olduğu hard disklere, kamerasına ve bazı kitaplara el konulmuştu.

Ankara başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında polis tarafından evi basılan Tekin’in, iki bilgisayarına, belgesel çalışmalarının olduğu çok sayıda hard disk, kamera ve bazı kitaplarına el konuldu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Tekel Grevi, Gezi ve 10 Ekim’in de aralarında olduğu çok sayıda toplumsal olay ve eylemi kamerasıyla kaydederek belgeseller hazırlayan Tekin, Ankaralılar tarafından “kentin hafızası” olarak anılıyordu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com