Benzin iniyor, motorin uçuyor

Benzine bir haftada 3'üncü defa indirim gelecek. Dizel motorlu taşıt sayısının fazla olduğu Türkiye'de motorine niye indirim gelmemesi manidar bulundu.

KRONOS 05 Ekim 2023 EKONOMİ

Petrol (Brent) fiyatının bir günde yüzde 5 değer kaybederek, 85 dolara kadar gerilemesi benzinde yeni indirimin kapısını araladı. Benzine gece yarısında 1,17 Türk Lirası (TL) daha indirim gelecek.

Petrol Ofisi, BP, LukOil, Shell ve OPET başta olmak üzere akaryakıt dağıtım firmaları rafineri fiyatlarındaki düşüşü bayilere tebliğ etti.

WhatsApp, Telegram ve e-posta ile tebliğ edilen mesajda indirim tutarının gün içinde döviz kuru ve petrol fiyatlarının seyrine bağlı olarak değişebileceği vurgulandı. Benzine dün de 2,12 TL indirim gelmişti.

MOTORİNE NİYE İNDİRİM GELMİYOR?

6 Ekim Cuma saat 00.01’den itibaren geçerli olacak indirimli tarife ile benzinin litre fiyatı İstanbul’un Avrupa yakasında 34,64 TL’den 33,51 TL’ye gerileyecek.

Benzin İstanbul’un Anadolu yakasında 33,46 TL’den, Ankara’da 34,12 TL’den ve İzmir’de ise, 34,24 TL’den satılacak.

Benzin fiyatı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 34,50 TL ile 35,60 TL arasında değişecek.

Koç Holding’in iştiraki Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi (TÜPRAŞ) ile Azerbaycan’nın petrol devi SOCAR’ın iştiraki Star Rafineri akaryakıt mamûllerine indirime gitti.

Buna rağmen motorinde herhangi bir indirim kararı alınmaması sosyal medyada eleştiriliyor.

Fiyatı 40,15 TL ile 41,60 TL arasında motorinin yanı sıra “otogaz” diye bilinen sıvılaştırılmış petrol gazında (LPG) herhangi bir değişikliğe gidilmeyecek.


 

Benzine bir haftada 3’üncü indirim gelmesine rağmen, motorin fiyatlarının değişmemesi manidar bulundu.

Cumhurbaşkanı Seçimi’nin akabinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmeti 15 Temmuz 2023 tarihinde akaryakıt mamullerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yüzde 300 artırmıştı.

Katma Değer Vergisi (KDV) ise, yüzde 18’den yüzde 20’ye çıkarılmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com