Benzine rekor zam gelecek

Petrolün yarısından fazlası Rusya'dan varil başına 30 dolar indirimli ithal edilse de akaryakıtta zamlı tarifeye devam. Sırada benzin zammı var.

KRONOS 20 Mayıs 2023 EKONOMİ

Petrolün (Brent) varil fiyatı 85 dolardan 75 dolara kadar gerilediği hâlde akaryakıt mamullerinde indirim kısa sürdü. Motorinin akabinde benzine de zam gelecek.

Kronos’un edindiği bilgiye göre, benzin zammı şimdilik 77 kuruş olarak tespit edildi. Döviz kurundaki artışa bağlı olarak zam tutarının 1 Türk Lirası’nı (TL) geçebileceği belirtiliyor.

23 Mayıs Salı saat 00.01’den itibaren geçerli olacak zamlı tarife ile benzinin litre fiyatı İstanbul’un Avrupa yakasında 19,81 TL’den 20,58 TL’ye yükselecek.

BENZİN PEK ÇOK ŞEHİRDE 21 TÜRK LİRASI’NI GEÇECEK

Benzin İstanbul’un Anadolu yakasında 20,53 TL’den, Ankara’da 20,93 TL’den ve İzmir’de 20,92 TL’den satılacak. Adıyaman, Antalya, Batman ve Hakkari başta olmak üzere pek çok şehirde benzin fiyatı 22 TL’ye yaklaşacak.

Motorine iki gün önce 76 kuruş zam gelmişti. Benzin zammının akabinde motorine yine zam yapılacağı iddia edildi.

Sektörün önde gelen dağıtım şirketlerinden birinin genel müdürü Kronos’a verdiği mülakatta, “Petrol düştü, ancak Türkiye’de Merkez Bankası kuru ile serbest piyasa kuru arasında 1,50 TL fark var. Kimse önünü göremiyor. Döviz kuru artarsa zamların devamı gelecek.” dedi.


 

Koç Holding’in enerji sektöründe faaliyet gösteren iştiraki Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi (TÜPRAŞ) ile Azerbaycan’ın petrol devi SOCAR’ın iştiraki Star Rafineri‘nin rafineri çıkış fiyatındaki artış üzerine akaryakıt ana dağıtım firmaları zam hazırlığına başladı.

e-posta, Telegram ve WhatsApp mesajları zamlı tarife bayilere tebliğ edildi.

“Otogaz” diye bilinen sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) fiyatında ise, herhangi bir değişiklik olmayacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com