Berlin’de 80’den fazla otomobilin üzerine gamalı haç çizildi

Almanya'da 80'den fazla otomobilin üzerine gamalı haç çizilmesi üzerine ‘anayasaya aykırı örgütlerin sembollerini kullanmak’ ve ‘mala zarar verme’ suçlarından soruşturma başlatıldı.

KRONOS 14 Ağustos 2022 DÜNYA MANŞET

Berlin polisinden yapılan açıklamaya göre, Niederschöneweide semtinde kimliği belirsiz kişiler çok sayıda otomobile zarar verdi.

11 Ağustos’ta bir kişi park halinde olan kendi aracının yanı sıra başka iki otomobilin motor kaputuna gamalı haç çizildiğini polise bildirdi.

Açıklamada, dün akşama kadar park halinde olan ve aynı şekilde zarar verilen 77 otomobilin daha tespit edildiği bilgisi paylaşıldı.

POLİS SORUŞTURMA BAŞLATTI

Artıgerçek’te yer alan habere göre, bazı otomobil sahiplerinin bu zararı yeni fark etmeye başladıklarından dolayı bu sayının daha fazla artabileceği aktarılan açıklamada, araçların üzerinde sadece gamalı haç çizildiği, otomobillere başka zararlar verilmediği kaydedildi.

Polis, olaya ilişkin “mala zarar verme” ve “anayasaya aykırı örgütlerin sembollerini kullanmak” suçlarından soruşturma başlattı.

GAMALI HAÇ NEDİR?

“Svastika” ya da bilinen adıyla gamalı haç, 1920’li yıllar itibarıyla Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından sıklıkla kullanıldı. Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Partisi iktidarının logosu olan gamalı haç, zaman içerisinde ırkçı ve aşırı sağ ideolojilerin de sembolü haline geldi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com