Beşir’in ihraç ettiği 500 bin memur ve asker mesleğe dönüyor

KRONOS 26 Kasım 2019 DÜNYA

Sudan’ın en uzun süre görevde kalan devlet başkanı Ömer el-Beşir’in 30 yıllık iktidarı döneminde ihraç edilen 500 binden fazla memur ve askere mesleğe dönüş yolu açıldı.

Sudan’da hükümete bağlı İşten Çıkartılanlar Komisyonu Sözcüsü ve Enformasyon Bakanı Vekili Erraşid Said Yakup, Sudan resmi haber ajansı SUNA’da yer alan açıklamasında, devrik lider Beşir tarafından kamuda haksız yere işten atılanlar ve ihraç edilenlerden 65 yaşın altındakilerin önceki kurumlarında görevlerine dönme hakkı bulunduğunu açıkladı.

65 YAŞ ÜSTÜNDEKİLERE DE TAZMİNAT VE EMEKLİLİK

AA’nın aktardığına göre Yakup, 65 yaş üzeri memurların ise emekliliğine karar verileceğini ve tazminat hakkı doğabileceğini kaydetti.

Başbakan Abdullah Hamduk da sosyal medya hesabından, görevlerinden alınanlarla ilgili çalışma yürüten komisyonun ilk etapta adaletin sağlanması ve haksızlığın giderilmesini hedeflediğini ifade etti.

DARBEYLE GELDİ, DARBEYLE GİTTİ

Sudan’da 19 Aralık 2018’de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine, ordunun 11 Nisan’daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermiş, 21 Ağustos’ta asker-sivil ortak geçici yönetimi başlamıştı.

Sudan Hükümeti, Beşir’in darbeyle göreve geldiği 1989 yılı ile askeri darbeyle görevine son verildiği 2018 yılı arasında haksız yere işlerinden çıkartılanların dosyalarını takip etmek amacıyla 17 Ekim’de komisyon kurmuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com