Beyaz Saray sözcüsü: Rus askeri Ukrayna sınırını geçerse bu işgaldir

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, Rus askerlerinin Ukrayna'ya geçmesinin yeni bir işgal anlamına geldiği ve bunun ağır sonuçları olacağını açıkladı.

KRONOS 20 Ocak 2022 DÜNYA

Beyaz Saray eski sözcüsü Jen Psaki

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilim sürüyor. ABD ve AB ülkeleri Rusya’nın Ukrayna işgaline neredeyse kesin gözüyle bakıyor. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki Rus askerlerinin Ukrayna’ya geçmesinin yeni bir işgal anlamına geldiğini belirtti. Psaki bu girişimin ağır sonuçları olacağı açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden Rusya lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmeye hazırlandığını söyledi. Biden “Rusya’nın, Ukrayna’ya küçük bir müdahalesi olursa, bunun sonuçları konusunda kavga vermemiz gerekir.” dedi.

İŞGALE YEŞİL IŞIK MI YAKIYOR?

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden’ın bu değerlendirmesi sonrası, “ABD, Rusya işgaline yeşil ışık mı yakıyor?” yorumlarının ardından açıklama yaptı.

Söz konusu ifadelere açıklık getiren Psaki, “Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e açıkça söylediği gibi, Rusya askeri kuvvetleri Ukrayna sınırını geçerse bu yeni bir işgaldir. Bu duruma da ABD ve müttefikleri tarafından katı, ciddi ve ortak bir cevap verilir.” ifadesini kullandı.


 

Psaki, Rusya’nın siber saldırılar ve paramiliter taktikler dahil geniş bir saldırı kitabı olduğunu ve Biden’ın bunu bildiğini belirterek, “Biden bugün, Rusya’nın saldırganlığının kararlı, iki taraflı ve ortak bir cevapla yanıtlanacağını açıkça söyledi.” değerlendirmesinde bulundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com