Beyin ölümü gerçekleşen hasta mahpus Ergün Akdoğan hayatını kaybetti

Beyin ölümü gerçekleşen 27 yıllık hasta mahkum Ergün Akdoğan hayatını kaybetti. Ailesinin Akdoğan'ı son kez görmesine izin verilmemişti.

KRONOS 23 Mayıs 2024 GÜNDEM

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan ve 14 Mayıs’ta ameliyata alınan hasta mahpus Ergün Akdoğan’ın dün beyin ölümü gerçekleşmişti. Ailesinin son kez görmesine izin verilmeyen 27 yıllık mahkum Akdoğan, hayatını kaybetti.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, Ergün Akdoğan’ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“27 yıllık mahpus Ergün Akdoğan hükümlü bulunduğu Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan beyin kanaması gerçirmesi sebebiyle Başakşehir Çam Sakura Şehir Hastanesi’ne sevk edilmiş ve dokuz günlük tedavi sürecinin ardından yaşamını yitirmiştir. Hastaneye sevk süresinde hem cezaevi idaresi hem kolluk kuvvetleri tarafından birçok zorluk çıkarılmış, ailenin hastanede mahpusu görmesi dahi uzun süre engellenerek insan onuruyla bağdaşmayan bir tutum sergilenmişti. Hapishaneler, hapishane idarelerinin, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün ve Adalet Bakanlığı’nın sorumluluğundadır. Dolayısıyla hapishanede meydana gelen ölümler de idarenin sorumluluğundadır. Yetkilileri hapishanelerde yaşanan can kayıplarını engellemek amacıyla mahpusların sağlık ve yaşam haklarını koruyacak önlemleri almaya ve sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.”

İHD eş başkanı Eren Keskin, beyin ölümü gerçekleşen Akdoğan’ın ailesiyle görüştürülmediğine dikkat çekmişti:

“Tekirdağ 1 nolu Hapishanede hükümlü hasta mahpus Ergün Akdoğan ameliyat olduktan sonra bugün doktorlar tarafından ‘beyin ölümünün’ gerçekleştiği ailesine söylendi. Ailenin tek talebi O’nu bir kez görmek. İzin verilmiyor! Bu nasıl vicdansızlık?”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com