Biden, üniversitelerdeki Gazze protestolarıyla ilgili sessizliğini bozdu

ABD Başkanı Biden, ülkesinde 50'yi aşkın üniversitede süren Gazze protestolarıyla ilgili açıklama yaptı. Ortadoğu politikasını değiştirmeyeceğini belirten Biden, protestoların barışçı olmadığını söyledi.

KRONOS 02 Mayıs 2024 DÜNYA

ABD Başkanı Joe Biden, Gazze’deki savaş nedeniyle kampüslerde yaşanan huzursuzluk konusundaki sessizliğini bozarak Amerikalıların gösteri yapma hakkı olduğunu ancak şiddete başvurma hakkı olmadığını söyledi.

Son günlerde ülkeyi kasıp kavuran kampüs protestolarının televizyon görüntüleri haber kanallarında yayınlanırken, Biden durumu ele alış biçimine yönelik eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Biden yorum yapmayı büyük ölçüde sözcülerine bırakmıştı.

Biden Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada “Protesto hakkı vardır ama kaos yaratma hakkı yoktur” dedi.

Kasım ayında yeniden seçilmek isteyen Demokrat Başkan, antisemitizmi kınarken genç Amerikalıların protesto hakkını desteklemek ve uzun vadeli siyasi hasarı sınırlamaya çalışmak gibi dikkatli bir çizgi izledi.

Biden her iki tarafın da haklı olduğunu, barışçıl muhalefetin bir demokrasi için kritik önem taşıdığını ancak şiddete müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.

“MÜLKE ZARAR VERMEK BARIŞÇIL PROTESTO DEĞİLDİR”

Biden, Amerika Birleşik Devletleri’nin eleştirileri susturan otoriter bir ulus olmadığını ancak “düzenin hakim olması gerektiğini” söyledi. Açıklamasının devamında Biden, “Mülke zarar vermek barışçıl bir protesto değildir. Bu yasalara aykırıdır. Vandalizm, izinsiz girme, camları kırma, kampüsleri kapatma, dersleri ve mezuniyetleri iptal etmeye zorlama – bunların hiçbiri barışçıl bir protesto değildir” dedi.

Biden ayrıca “Muhalefet demokrasi için gereklidir ancak muhalefet asla kargaşaya ya da öğrencilerin sömestr ve üniversite eğitimlerini tamamlayamamaları için başkalarının haklarını inkar etmeye yol açmamalıdır” şeklinde konuştu.

“POLİTİKALARI GÖZDEN GEÇİRMEYECEĞİM”

Biden, eyalet valilerinin gerekirse düzeni sağlamak için Ulusal Muhafız birliklerini çağırıp çağırmaması gerektiği sorusuna “hayır” yanıtını verdi.

Bir muhabirin sorusu üzerine Biden, kampüs protestolarının kendisini Orta Doğu’daki politikalarını yeniden gözden geçirmeye zorlamadığını söyledi.

NE OLMUŞTU?

Columbia Üniversitesinde öğrencilerin başlattığı Gazze protestoları, ABD’de birçok üniversiteye yayılmıştı.

Öğrenciler, Gazze’deki soykırımı destekleyen şirketlere sağladığı mali yatırımlara tepki göstermek için kampüs bahçelerinde oturma eylemine başlamışlardı.

ABD’den Avustralya’ya, Fransa’dan Mısır’a kadar birçok ülkede binlerce öğrenci, Filistin’le dayanışma amacıyla kendi üniversitelerinde gösteriler başlatmıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com