Biden’dan Myanmar’daki darbecilere tehdit: Yaptırımları gözden geçiririz

Başkan Joe Biden, Myanmar'da gerçekleşen darbenin ardından ABD'nin Myanmar'a yeniden yaptırım uygulayabileceğini belirterek, yönetime el koyan orduya gözdağı verdi.

KRONOS 02 Şubat 2021 DÜNYA

Myanmar ordusu, 1 Şubat tarihinde sabah erken saatlerde başkent Nepido’da ülkenin lideri Aung San Suu Kyi ve Devlet Başkanı Win Myint’i gözaltına alarak yönetime el koydu. Myanmar’ın 1 sene boyunca askeri yönetimle idare edileceğini açıklayan ordu, eşzamanlı OHAL ilan etti. Myanmar’daki askeri darbeye tepki gösteren ABD Başkanı Biden ise daha önce demokrasi adına kaldırılan yaptırımların yeniden uygulanabileceğinin sinyalini verdi.

Darbeye karşı ülkelerden tepkiler sürerken, ABD Başkanı Joe Biden da yaptığı yazılı açıklamada, Suu Kyi’nin ordu tarafından gözaltına alınmasını “ülkenin demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne geçişine doğrudan bir saldırı” olarak değerlendirdi.


Bu haber de ilginizi çekebilir: 

d Biden’dan Myanmar’daki darbecilere tehdit: Yaptırımları gözden geçiririz

d Biden’dan Myanmar’daki darbecilere tehdit: Yaptırımları gözden geçiririz

 

Başkan Biden, “ABD, demokrasiye doğru ilerlemesini desteklemek amacı ile son on yılda Burma’ya uyguladığı yaptırımları kaldırdı. Bu ilerlemenin tersine çevrilmesi, yaptırım yasalarımızın ve otoritelerimizin derhal gözden geçirilmesi ve ardından uygun önlemlerin alınmasını gerektirecektir” dedi.

Biden ayrıca, Myanmar ordusunu telekomünikasyon üzerindeki tüm kısıtlamaları kaldırmaya ve sivillere yönelik şiddetten kaçınmaya çağırarak, “Demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün yeniden kurulmasını desteklemek ve Burma’nın demokratik geçişini bozmaktan sorumlu olanları cezalandırmak için bölgedeki ve dünyadaki ortaklarımızla birlikte çalışacağız” diye belirtti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com