Biden’dan Türkiye’ye mesaj: Suriye’deki faaliyetleri ulusal güvenliğimize tehdit

ABD Başkanı Biden, Suriye kaynaklı ‘acil durum’ halinin uzatılmasına ilişkin kararında Türkiye’nin faaliyetlerinin ABD’nin ulusal güvenliğine ‘alışılmadık ve olağanüstü derecede tehdit oluşturduğu’ vurgulandı.

KRONOS 13 Ekim 2023 DÜNYA

ABD Başkanı Joe Biden, Suriye kaynaklı ulusal acil durum halini uzattı. Biden, Kongre’ye gönderdiği yazıda, “Türkiye’nin askeri harekat için attığı adımların bölgedeki güvenliği tehdit ettiğini” savundu.

Beyaz Saray’dan bugün paylaşılan bildiriye göre Biden söz konusu ‘acil durum’u bir yıl daha uzattı. Biden imzalı metinde Türkiye vurgusu dikkat çekti. Biden, Suriye içindeki ve Suriye’yi ilgilendiren mevcut durumun “ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikasına alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini” ileri sürdü.

Metinde şu ifadelere yer verildi: “Türkiye hükümetinin Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri saldırı düzenlemeye yönelik faaliyetleri IŞİD’i yenilgiye uğratma çabalarını baltalamakta, sivillerin canını tehlikeye atmakta, bölgede barış, güvenlik ve istikrarı bozmakta ve ABD’nin ulusal güvenlik ve dış politikasına alışılmadık ve olağanüstü derecede tehdit oluşturmaya devam etmektedir. Bu nedenle 14 Ekim 2019 tarihli başkanlık kararnamesinin süresini bir yıl uzatıyorum.”

14 Ekim 2019’da çıkarılan başkanlık kararnamesiyle Suriye’deki gelişmelerin ABD ulusal güvenliğine yönelttiği ‘alışılmadık ve olağanüstü’ tehditle başa çıkmak üzere ‘acil durum’ ilan edilmişti.

NE OLMUŞTU?

Türkiye, Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na bombalı saldırı düzenleyen iki PKK’lının Suriye’den geldiğini duyurmuştu. Buna karşılık Irak ve Suriye’deki YPG mevzilerine hava operasyonları başlatılmıştı.

ABD 5 Ekim’de Suriye hava sahasında Türkiye’ye ait bir SİHA’yı ‘tehdit’ saydığı gerekçesiyle düşürdüğünü duyurmuştu. İlk gün SİHA’nın Türkiye’ye ait olmadığını öne süren Ankara, ertesi gün kabul etmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com