Biden’la telefon görüşmesinin ardından Irak’ın kuzeyine operasyon

ABD Başkanı Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün akşam gerçekleştirdiği telefon görüşmesinden sonra TSK, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi sınırında bulunan bölgelere havadan ve karadan operasyon başlattı.

KRONOS 24 Nisan 2021 DÜNYA

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 23 Nisan akşam saat 20.00 sıralarında Irak Federe Kürdistan sınırında bulunan Metina bölgesine önce havadan sonra karadan operasyon başlattı. TSK, aynı saatlerde Avaşîn bölgesine asker indirmesi yaparken, sabah saatlerinde de Zap’a operasyon başlattı. Her üç bölgede de yoğun çatışmaların yaşandığı kaydedildi. Operasyon, Biden ve Erdoğan arasındaki ‘soykırım’ görüşmesinden sonra yapıldı.

Sınır bölgelerine yönelik operasyonların ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Nisan’da yaptığı telefon görüşmesinden sonra gelmesi dikkat çekti.


 

Basına yansıyan iddialara göre, görüşmede Biden 1915’te yaşananları “Ermeni Soykırımı” olarak tanımlayacağını Erdoğan’a iletti. Erdoğan’ın “soykırım” tanımasına ne karşılık verdiği hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken, TSK’nın üç bölgeye operasyon başlattı.

ÖNCE METİNA, ARDINDAN AVAŞÎN

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; TSK’ya ait savaş uçakları, Metina’nın Zendura bölgesine bağlı Derarê, Koordine ve Stuna alanları dün akşam saat 20.00’den sonra bombaladı. Bölge daha sonra helikopterler tarafından bombalandı.

Helikopterler hareketliliğinin sürdüğü bölge, çevredeki sınır karakollarından da havan ve obüslerle vuruluyor. Metina’na yapılan operasyonla eş zamanlı olarak yine sınır bölgesinde bulunan Avaşîn alanı TSK tarafından yoğun şekilde bombalandı.

SABAH ZAP VURULDU

Metina ve Avaşîn’den sonra sabah saatlerinde Zap bölgesine yönelik operasyon başlatıldı. Zap’a bağlı Qela Bêdewê, Şehît Munzur, Dola Nêrwe ve Kinyaniş alanlarını hedef alan TSK’nin operasyonu sürüyor. Her üç bölgede de çatışmaların devam ettiği belirtiliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com