Bildirici, 5 kanalın bültenlerini inceledi: İktidarın çıkarlarını haberciliğin üzerinde tutuyorlar

5 kanalın ana haber bültenini inceleyen Medya Ombudsmanı Bildirici, "Bu televizyonların haber bültenleri de iktidarın zapturaptı altında" dedi.

KRONOS 26 Nisan 2021 GÜNDEM

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, 20 Nisan 2021 tarihli ATV, Kanal D, Show TV, FOX TV, Star’ın ana haber bültenlerini inceleyerek değerlendirmelerde bulunduğu yazısında, “Televizyonların ana haber bülteni üçüncü sayfa haberleri çöplüğü” dedi.

Bildirici, 20 Nisan Salı günü siyasetin gündeminde CHP, MHP ve HDP Grup toplantılarının olduğu, Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervinin erimesi, Ruhsar Pekcan’ın kendi bakanlığına eşinin şirketinden dezenfektan aldırması, belediyelerin gri pasaport vererek yurtdışına insan kaçakçılığına karışması gibi konuların olduğuna dikkat çekti.

“Ancak böylesine yoğun olan siyasi gündem, ATV, Kanal D, Show TV ve Star TV’nin bültenlerine yansımamıştı” diyen Bildirici, “Bu televizyonların haber bültenleri de iktidarın zapturaptı altında” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 21 Nisan Çarşamba günü yaptıkları Meclis grup konuşmalarının, o akşam bu televizyon kanallarında nasıl yayınlandığına da baktığını ifade eden Bildirici, yazısında şunları kaydetti:

“ÜÇÜNCÜ SAYFA ÇÖPLÜĞÜ”

“Anlaşılan o ki, ATV, Kanal D, Show TV ve Star TV, kamu yararına habercilik yapmaktan vazgeçmiş, insanları bilgilendirmek yerine siyasi haberlerden, skandallardan, yolsuzluklardan, bilumum ülke sorunlarından kaçıp ‘üçüncü sayfa’ haberlerine sığınmış. Siyasi haberlere ağırlık veren ve iktidara yönelik eleştirel dil kullanan FOX TV ile bu kanallar iyice ayrışmış.”

“Peki hem habercilikte hem de reyting yarışında geri kalmalarına rağmen, neden siyasi haberler vermiyor bu televizyon kanalları? Tek açıklaması olabilir; o da siyasi iktidarın dayatmalarına teslim olmaları ve iktidarın çıkarını gözetilmeyi haberciliğin üzerinde tutmaları. Anlayacağınız bu televizyonların haber bültenleri de iktidarın zapturaptı altında.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com