Bilge Yılmaz: Ekonomik yıkımı ortadan kaldırmak artık imkânsız

Merkez Bankası'nın merakla beklenen kritik faiz kararı kimseyi memnun etmemişe benziyor. İYİP'li Bilge Yılmaz, para politikasındaki hataların küçük makyajlarla kaldığı yerden devam ettiği düşüncesinde. İddiası ise korkutucu: "Ekonomik yıkımı para politikaları ile ortadan kaldırmak artık imkânsız."

KRONOS 20 Temmuz 2023 EKONOMİ

Merkez Bankası (TCMB) merakla beklenen kritik faiz kararını açıkladı. Yeni başkanı Hafize Gaye Erkan’la ikinci toplantısını yapan Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini 250 puan artışla 15’ten yüzde 17.50’ye yükseltti. Faiz artışı beklentilerin altında kaldı.

Ancak bu açıklama hem ekonomistlerin hem de siyasilerin tepkisine yol açtı. Ulusal ve uluslararası piyasayı ise memnun etmemişe benziyor.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, hatalar küçük makyajlarla kaldığı yerden devam ettiğin belirtti.


Yılmaz’ın söz konusu paylaşımı şu şekilde:

EKONOMİK YIKIMI ORTADAN KALDIRMAK ARTIK İMKÂNSIZ
“Ne TCMB’nin açıkladığı faiz oranının ne de haftaya açıklanacak enflasyon raporunun bir önemi var. Zira para politikasındaki hatalar küçük makyajlarla kaldığı yerden devam ediyor.

Hepimizin her gün yüzleşmek zorunda kaldığı ekonomik yıkımı para politikaları ile ortadan kaldırmak artık imkansız.

Ekonomideki yapısal sorunların hepsi olduğu gibi duruyor ve hatta derinleşiyor. Bunları çözmeye yönelik hiçbir teşebbüs yok. Ekonomi yönetimi yurt dışından rica minnet para ararken içeride ise orta ve alt gelir gruplarını daha çok vergilendirerek gelir ve servet dağılımını bozmayı sürdürüyor.

İktidarın elinde ne istikrar programı ne de böyle programı yazıp uygulayabilecek kadrolar mevcut.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com