Bilim dünyası egzersizin faydalarını sağlayacak spor hapını duyurdu

Bilim insanları, egzersizin faydalarını hap formuna getirmeyi başardı. Araştırma sonuçları, ilacın egzersizin bir alternatifi olmasa da birçok faydasını sağlayabilecek moleküler bir yolun tetiklendiğini gösteriyor.

KRONOS 22 Mart 2024 DÜNYA

Yapay et ve kapsül gıdadan sonra şimdi de bilim dünyası spor hapı üzerinde çalışıyor. Bilim insanları, egzersizin faydalarını hap formuna getirebilecekleri iddiasını ortaya koydu. Böylece egzersizin faydaları spor hapı aracılığıyla sağlanabilecek. Araştırma sonuçları, ilacın egzersizin bir alternatifi olmasa da, birçok faydasını sağlayabilecek moleküler bir yolun tetiklendiğini gösteriyor.

ABD’deki bilim insanlarına göre fareler üzerinde yapılan deneyler bu iddiaları destekliyor.

Yapılan çalışmalarda, SLU-PP-332 adı verilen bir ilacın, farelerde egzersizin doğal metabolik faydalarını tetiklediği görüldü. Bu ilaç, farelerin kas fonksiyonunu, kondisyonunu ve dayanıklılığını artırıyor. Üstelik, bu faydaları sağlamak için farelerin daha fazla hareket etmelerine gerek kalmıyor.

YORGUNLUĞA DİRENÇLİ KAS LİFLERİ ARTTI

Bu hapın uygulanması sonrası farelerin vücutlarında yorgunluğa dirençli kas lifi tipinin arttığı tespit edildi. Bu durum, farelerin koşu bandında daha uzun süre ve daha fazla koşmalarını sağladı. Ayrıca, ilacın farelerin iskelet kası hücrelerinin enerji dengesini daha iyi koruduğu da belirlendi.

İlaç verilen farelerin tedavi görmeyenlere kıyasla daha az yağlandığı gözlendi. Bu sonuçlar, ilacın egzersizin bir alternatifi olmasa da, birçok egzersiz faydasını sağlayabilecek moleküler bir yolun tetiklendiğini gösteriyor.

Washington Üniversitesi’nden baş araştırmacı Bahaa Elgendy, araştırmacıların insanlarda aynı metabolik yolu hedefleyebilirse, bu durumun nörodejeneratif hastalıklar ve kalp yetmezliği gibi zorlu hastalıklara yönelik tedavilerin geliştirilmesine katkı sağlayabileceğine dikkat çekiyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com