Bilim Kurulu, Haziran’da yapılacak sınav provasını uygun bulmadı

Özel Okullar, Haziran’da 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik LGS ve YKS’ye ilişkin deneme sınavı yapmak istedi. Ancak, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, “Bilim Kurulu’nun değerlendirmeleri çerçevesinde" deneme sınavı ya da sınav provası yapılmasının da uygun olmadığını ifade etti.

KRONOS 15 Haziran 2020 GÜNDEM

Korona virüsü salgını koşullarında düzenlenmesi kararlaştırılan Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) beş, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) 11 gün kaldı. Öğrenci ve velilerin tüm itirazlarına ve vaka sayılarının yükselmesine rağmen iktidar, kararından geri adım atmıyor. Diğer taraftan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun, özel okulların sınavdan önce Haziran ayında yapmak istediği sınav provasını uygun bulmadığı öğrenildi.

Birgün gazetesinden Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, “Tereddüt edilen konular” ile ilgili sorulara yanıt verdi. 11 Haziran itibarıyla en çok merak edilen ve tereddüt yaşanan konulara ilişkin soruları toplayan genel müdürlük, Bilim Kurulu’nun alacağı kararlar doğrultusunda güncelleneceğini belirttiği yanıtları internet sitesinden paylaştı. Müdürlüğe iletilen, “Özel okullar, sınavlara hazırlık amacıyla 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik deneme sınavı ile LGS ve YKS sınav provası yapabilirler mi?” sorusuna verilen yanıt, öğrencilerin kaygılarını haklı çıkarır nitelikte.

Haziran’da 8 ve 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik yüz yüze ve bireysel etüt çalışması yapılmasının uygun olmayacağını açıklayan müdürlük, LGS ve YKS’ye ilişkin deneme sınavı ya da sınav provası yapılmasının da uygun olmadığını ifade etti. Özel okullardan MEB’e, bu konuda çok sayıda soru geldiği öğrenilirken MEB’in, “Uygun değildir” görüşünü Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu değerlendirmeleri ışığında aldığı belirtildi.

“DENEME SINAVINI YGYN GÖRMEYEN MEB 1 MİLYON 600 BİN ÖĞRENCİYİ SINAVA SOKUYOR”

Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün, “Tereddüte düşülen konular” ile ilgili yazısının riskin bilindiğini ortaya koyduğunu söyledi. Bozdoğan, şöyle dedi: “Deneme sınavı veya sınav provası yapılmasını uygun görmeyen MEB’in, bu hafta sonu 1 milyon 600 bin öğrenci ve 400 bin öğretmenin katılacağı LGS’yi uygulamayı planlaması çelişkili bir durum yaratıyor.”

Bozdoğan, Bilim Kurulu’nun değerlendirmelerine dayanarak deneme sınavı yapılmasını uygun görmeyen MEB’in LGS’yi uygulama ısrarının anlaşılamaz olduğuna dikkat çekti: “MEB, bu yazıda ifade edilen Bilim Kurulu değerlendirmesini kamuoyu ile paylaşmalı ve sorularımızı yanıtlamalıdır. Önceliğimiz öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin sağlığıdır. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com