BİM’den Erdoğan’a cevap: Alış fiyatı düşmeden indirim hayal

Döviz kurlarının sert düşmesi ile gözler marketlerin neredeyse günü birlik değiştirdiği etiketlere çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Zincir marketler hepsi de nasıl çıkarken hızla fiyatları çıkartıp etiketleri ona göre değiştirdiyseler, inerken de aynı hızla bu etiketleri indirmeleri lazım." sözlerine BİM'den cevap geldi.

KRONOS 25 Aralık 2021 EKONOMİ

Doların 18,50 TL’nin eşiğinden 10,29 TL’ye kadar gerilemesi üzerine hem hükûmet cenahında hem de sosyal medyada zincir marketlere “zamları geri alın” çağrısında bulunuluyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Vicdan sahibi olan bütün bu marketler, süper marketler ve zincir marketler hepsi de nasıl çıkarken hızla fiyatları çıkartıp etiketleri ona göre değiştirmişlerse, şimdi inerken de aynı hızla bu etiketleri indirmeleri lazım. Aksi takdirde atılması gereken adımlar, mevzuat, kanuni neyse bu adımları atacağız.” dedi.

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı ve Birleşik Mağazalar AŞ (BİM) icra kurulu üyesi Galip Aykaç, Erdoğan’ın sözlerini ima ederek, “Fiyatların aşağıya yön değiştirmesi zaman alacak gibi duruyor.” ifadelerini kullandı.


 

Aykaç, ürünlerin yüksek fiyattan alındığını belirterek, “Kurdaki düşüş memnuniyet verici. Bizim raf fiyatlarımızı belirleyen durum alış fiyatlarımızdır. Alış fiyatları aşağı gelirse bizler de raf fiyatlarını aşağı güncelleriz.” dedi.

“BİRÇOK ÜRÜNÜN TEDARİKİNDE AKSAKLIKLAR VAR”

Asıl meselenin tedarik olduğunu kaydeden Aykaç, Hürriyet’e verdiği mülakatta, “Birçok ürün grubunda arzda sıkıntı var. Buna kâğıt, plastik, cam ve metal ambalaj da eklenmiş durumda. Son birkaç haftadır tüketici talep artış davranışı da tedarik zincirini sekteye uğrattı. Üretim bugünlerde çok daha kıymetli hâle geldi. Vatandaşın ihtiyacını kesintiye uğratmamak için biz perakendeciler çok gayret ediyoruz ilgili herkesten destek bekliyoruz.”

Çoğunluk hissesi Topbaş ailesine ait olan BİM’in 81 ilde 11 bine yakın mağazası bulunuyor. 2020 yılı satış hasılatı 55,5 milyar TL’ye yükselen BİM’in aynı dönemdeki net kârı ise 2,6 milyar TL.

Erdoğan’ın talimatı üzerine Ticaret Bakanlığı 81 ilde zincir marketlere eş zamanlı denetim başlattı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com