Bir bankadan daha promosyona rekor artış

Kamu bankaları emekliye 750 TL ile 1.500 TL arasında bir tutarı reva görürken, özel bankaların maaş promosyonu rekabetinde katılım bankaları da atağa kalktı.

KRONOS 18 Ağustos 2022 EKONOMİ

14,3 milyon emeklinin maaş pastasından daha fazla pay kapma yarışına bankalardan sonra katılım bankaları da dâhil oldu. Faizsiz bankacılık hizmeti sunan Kuveyt Türk, emekli maaşını Kuveyt Türk’e taşıyan ya da ilk defa emekli maaş hesabı açtıran müşterilerine 6 bin TL nakit desteği (promosyon) verecek.

Kuveyt Türk’ten yapılan açıklamada, promosyon bedelinin faizsiz finans kriterlerine uygun olacağının altı çizildi. Kampanya 31 Ağustos 2022 tarihine kadar geçerli olacak.

1.500 TL’ye kadar emekli maaşı alanlara 4 bin TL, 1.500 TL ile 2 bin 500 TL arasında emekli maaşı alanlara 5 bin TL, 2.500 TL ve üzeri emekli maaşı alanlara ise, 6 bin TL tutarında promosyon hakkı tanındı.

Kuveyt Türk müşteriler ortak para çekme makinelerinden (ATM) işlem başına 2 bin TL ile sınırlı olmak üzere ayda 2 kez ücretsiz para çekebiliyor.

BANKANIN MAAŞI BLOKE ETME YETKİSİ YOK

Emekli maaşı  e-Devlet üzerinden veya banka şubelerine beyanda bulunarak başka bir bankaya nakledilebiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tebliğine göre; bankaların emekli maaşını bloke etme yetkisi olmadığı belirtilirken, gecikmiş kredi ya da kredi kartı borcu olmadıkça dileyen her emeklinin daha önce aldığı promosyon tutarının kalan tutarını iade edip yüksek promosyon veren bankaları tercih edebileceği vurgulanıyor.


 

Hâlihazırda Sabancı Holding’in amiral gemisi Akbank, Koç Holding’in iştiraki Yapı Kredi ve İspanya merkezli Garanti BBVA 3 yıllık maaş hesabı açtıran emeklilere 7 bin 500 TL destek sağlıyor. Hollanda merkezli ING ise, 7 bin 250+1.000 TL paketi ile toplam 8 bin 250 TL promosyon veriyor.

Kamu bankaları (Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank) ile PTT Bank’ın 750 TL ile 1.500 TL arasında sıkışıp kalması sebebiyle emekliler maaş hesaplarını kapatıp yüksek promosyon veren özel bankalara göç ediyor.

Banka çalışanlarının tek kuruş promosyon alamaması ise, “Terzi söküğünü dikemezmiş.” atasözünü hatırlatıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com