Bir banka daha uçurumun kenarında

"Doların patronu" Fed'in 22 Mart'ta faiz artışında sürpriz yapabileceği endişesi piyasaları sarsıyor. Son iki gündür bankalardan peş peşe kriz haberleri geliyor.

KRONOS 10 Mart 2023 EKONOMİ

İflas kararı alan kripto para bankası Silvergate’in akabinde başka bir banka daha piyasaları sarstı. Bu defa Silicon Valley Bank (SVB) krizine girdi.

İki bankanın artçı şokları hisse senetlerini vurdu. New York Borsası’nda S&P 500 endekis, 2 saatte 600 milyar dolar kaybetti. Kripto piyasalarında 24 saatte 40 milyar dolar buharlaştı.

California merkezli SVB’nin hisseleri yüzde 60 değer kaybetti. San Francisco merkezli First Republic Bank’in hisseleri ise, yüzde 17 düştü.

En büyük dört Amerikan bankasını bir günlük kaybı 50 milyar doları buldu. Kripto para piyasalarında da çift haneli kayıplar dikkati çekiyor. Bitcoin “kritik eşik” 20 bin doların altına geriledi.

BANKALAR YÜKSEK FAİZE HAZIRLIKSIZ YAKALANDI

Teknoloji bankası SVB’nin alelacele fon toplamaya başladığına dair haberler tedirginliğin tuzu biberi oldu.

Yükselen faiz oranları sebebiyle bankaların kasaları düşük faizli tahvillerle doldu ve bu tahviller zarar etmeyi göze almadan hızlı bir şekilde satılamıyor. Müşterilerin aynı anda mevduata yönelmesi bankalar için ciddi bir risk teşkil ediyor.

Piyasa analitiği ve veri istihbarat şirketleri Exante Data ve Market Reader’ın Kurucusu Jens Nordvig yatırımcıların “Sıra kime geldi?” sorusuna cevap aradığını söyledi. Nordvig, “Müşterilerimden bu konuda birçok soru alıyorum.” dedi.

Mevduat çıkışlarında daha büyük bir krizle karşı karşıya kalmak yerine, bankalar tasarruf sahiplerine daha yüksek mevduat faizi sunmak mecburiyetinde kalacak. Artan maliyetler sebebiyle bankaların kredilerden elde ettikleri kâr aşınabilir ve bilançolar zarar görebilir.

KÜÇÜK BANKALARIN RİSKİ DAHA FAZLA

Finansmanın genellikle daha az çeşitlendirildiği küçük ve orta ölçekli bankalar daha fazla risk altında.

Söz konusu bankalar hisse senetlerini satmak ve mevcut yatırımcıların hisse senetlerinin değerini düşürmek mecburiyetinde kalabilir.

Küresel mali danışmanlık firması Whalen’ın Yönetim Kurulu Başkanı Christopher Whalen, Bloomberg’e verdiği mülakatta, “Silicon Valley Bank buzdağının sadece görünen kısmı. Büyükler için endişelenmiyorum, fakat küçük bankaların çoğu korkunç bir geri tepmeye maruz kalacak. Birçoğu menkul kıymetlerini artırmak zorunda kalacak.” dedi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

ABD’deki büyük finans şirketlerini derleyen S&P 500 Finansallar Endeksi perşembe günü yüzde 4,10 düştü ve 2020’nin ortasından bu yana en kötü işlem gününü geçirdi.

YATIRIMCILAR TAM DA BANKA HİSSELERİ ALIYORDU

Birçok yatırımcı Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışı sırasında güvenli liman olarak gördüğü için son dönemde finans hisse senetlerine yönelmişti.

Finans hisseleri tercih edilerek faiz artışlarından kazançlı çıkmak hedefleniyordu. Finans hisselerindeki kriz bu düşüncedeki yatırımcılar için tam bir şok oldu.

Yatırım firması Janney Montgomery Scott’ın Analisti Chris Marinac, “Mevduatların maliyetlerinin artması eski haber. Biz bu baskıyı görmüştük. Ancak aniden piyasalar gerçek anlamda buna odaklandı. Zira Silicon Valley Bank’in sermaye artışıyla birlikte çok açık bir sürpriz ortaya çıktı.” tespitinde bulundu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com