Banka şubeyi kapattı, 100 milyon doları toplayan memur kayıp

Denizbank Fatih Terim Fonu skandalının akabinde Halkbank'ın ismi fon vurgununa karıştı. Şube kapatıldı, memurun sözleşmesi feshedildi. Paralar kayıp.

KRONOS 14 Aralık 2023 EKONOMİ

Halkbank’ın İstanbul Kadıköy Şubesi’nde çalışan Ümit G.’nin yüksek kâr vaadiyle çok sayıda kişiyi dolandırdığı iddia edildi. Bankacı Ümit G.’nin 100 milyon dolar tutarında para ile kayıplara karıştığı belirtiliyor. Ümit G.’nin bankadan istifa ettikten sonra para toplamaya devam ettiği ortaya çıktı.

Mağdurların aktardığına göre, çevresindekilere yüzde 5 kâr vadeden Ümit G. daha fazla para getirenlere yüzde 7 kar vereceğini söyledi.

İFADESİNİ VERDİ, PARALARLA KAYIPLARA KARIŞTI

Şüphelinin 2022 yılında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadesi alındı. Ümit G. ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Ümit G.’nin mağdur ettiği kişilerden 15’i, Anadolu Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı.

Grubun Ümit G. hakkında suç duyuruları bulunduğu belirten avukat Abdullah Bişaroğlu, “Kamuoyunu meşgul eden futbolcular kadar meşhur olmadıkları için dosyalarında hiçbir ilerleme kaydedilmiyor. Savcılığa yöneltilen ısrar dilekçelerine rağmen Savcılık tarafından bu dosyada herhangi bir işlem yapılmıyor.” dedi.Yeni Bir Banka Skandalı: 100 Milyon Dolarlık Büyük Vurgun! - Çan'ın Sesi Gazetesi

“Şahıs hakkında devam eden beş tane soruşturma dosyası var hepsi bugün bu dosyada birleştirilmiş durumda.” diyen Bişaroğlu, “Suç duyurusunda bulunmayan müştekiler var. Bugün onlar için ayrıca suç duyurusunda bulunacağız.” ifadelerini kullandı.

“100 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE PARA KAYIP”

Bişaroğlu, “100 milyon doların üzerinde bir paranın Ü. G. isimli şahsa havale edildiğini biliyoruz. Bu havalelerin altın gönderme, euro gönderme, elden para verme şeklinde olduğunu biliyoruz.” dedi.


 

Bu tarz işlemlerden bankadaki müdürleri haberdar etmeden icra edilemeyeceğini belirten Bişaroğlu, “Futbolcular kadar meşhur olmayabilirler ama bu insanlar futbolculardan çok daha fazla para kaptırdılar ve futbolculardan çok daha fazla sayıdalar, 200 kişiden bahsediyoruz.” diye konuştu.

Bir iddiaya göre, suç duyuralarının akabinde Ümit G.’nin Halkbank’taki görevine son verildi.

HALKBANK FON VURGUNUNUN NERESİNDE?

Çalışanları üzerinden böyle bir skandala isminin karışmasını istemeyen banka yönetiminin Kadıköy’deki Rıhtım Şubesi’ni kapatıp, başka bir adrese naklettiği belirtildi.

Müştekilerin verdiği ifadeye göre, Ümit G., Halkbank’ın üst düzey yöneticileri çektirdiği fotoğrafları sosyal medyada paylaştı, ancak skandal patlak verince hesaplarını kapattı.

Ümit G.’nin paylaştığı fotoğraflardan birinde Ümit G., Halkbank’ın bazı yöneticileri ile yan yana görülüyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com