Bir dünya devi daha fabrikayı kapatıp Türkiye’yi terk ediyor

HONDA, MAZDA ve BP'nin akabinde bir yabancı şirket daha Türkiye'den çıkma kararı aldı. Hijyen devi Kocaeli'nin Kartepe ilçesindeki fabrikayı kapatacak.

KRONOS 10 Ocak 2024 EKONOMİ

Dünyanın önde gelen hijyenik mamul firması Essity, Türkiye defterini kapatma kararı verdi. Hijyen devi, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde fabrikasını ocak ayının sonunda kapatacak ve 300’den fazla çalışan işsiz kalacak.

Japonya’nın otomotiv devi HONDA ve MAZDA ile İngiltere’nin petrol devi British Petroleum (BP), Fransa’nın petrol şirketi TOTAL, Türkiye’yi terk etmişti. Yabancıların göç kervanına yerli sanayiciler de dâhil oldu.

HUKUK YOKSA, YABANCI SERMAYE DE YOK!

Çelik devi BORUSAN, Bursa’nın Gemlik ilçesindeki tesisini Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Teksas eyaletine bağlı Houston şehrine naklediyor. Şimdi de İsveç’in temizlik ve hijyen malzemeleri imalatçısı Essity, Türkiye’den çıkacak.Unsere Marken bei Essity

Essity; Tempo, Lotus, Regio, Zewa ve Tena markaları ile kâğıt mendil, ıslak mendil, kadın hijyen pedi, çocuk bezi, tuvalet kâğıdı, hasta ve yaşlı bezi imal ediyor.

Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, “Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği tahliye kararının Yargıtay ve alt mahkemeler tarafından tanınmadığı bir dönemde yabancı şirketlerin Türkiye’den ayrılmasına niye şaşırıyoruz ki!” tespitinde bulundu.


 

Essity merkezi İsveç’in Stockholm şehrinde bulunan küresel bir hijyen ve sağlık şirketidir. 2017 yılına kadar hijyen ve orman ürünleri şirketi SCA’nın bir parçasıydı. Essity’nin yaklaşık 48 bin kişiyi istihdam eden Essity’nin 2022 yılı satış hasılatı 12,7 milyar euro.

Essity, 2019 yılında SCA Yıldız Kâğıt ve Kişisel Bakım Üretim Anonim Şirketi’nde yüzde 50 hissesini ortağı Yıldız Holding’e (ÜLKER)  devretmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com