Emekliliği bir günle kaçıran EYT’liye sürpriz

8 Eylül 1999 tarihinde "yaş şartı" ile bir anda hüsrana uğrayan milyonlarca çalışan son EYT kanunu ile bir kere daha mağdur edilmişti. 9 Eylül mağdurları umutlandı.

KRONOS 27 Mayıs 2023 EKONOMİ

28 Mayıs Pazar günü Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turu için 63 milyon seçmen sandık başına gidecek.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) arasında bir günlük farkla emeklilik hakkından mahrum kalan milyonlarca kişi seçim arefesinde umutlandı.

8 EYLÜL 1999’A TAKILANLAR İÇİN EMEKLİLİK UMUDU  

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimi kazanması hâlinde EYT‘lilerin tamamına emeklilik hakkı tanıyacağını söyledi.

EYT’de çifte standarda son vereceğini belirten Kılıçdaroğlu, “8 Eylül 1999’da sigortalı olan, emekliliğe hak kazanıyor, ancak 1 gün sonrasında sigortalı olan tam 17 yıl sonra emekli olabiliyor. EYT’deki bu adaletsizliği bitireceğim. Vatanını seven sandığa gelsin.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şahsi Twitter hesabında yayınladığı kısa videoda EYT’liler için vaatlerinin yer aldığı kısa mesajın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendiğini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “”Sevgili halkım, meydanlarda, televizyonlarda, gazetelerde uygulanan ambargoyla milletimize ulaşmamız engelleniyor. Bu duvarı aşmak için EYT konusunda yapacaklarımızı anlatmak için kısa bir mesaj gönderdik. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yani BTK, bu kısa mesajımızı engelledi. Halkımızla buluşmamıza, size sesimizi duyurmamıza tahammül edemiyorlar.”

8 EYLÜL 1999’DA YAŞ ŞARTI GETİRİLMİŞTİ

3 Mart 2023 tarihinde yürürlüğe giren ve “EYT kanunu” diye bilinen kanun ile 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta kaydı bulunanlara yaş şartı aranmaksızın emekli olma hakkı tanınmıştı.

Kanun sayesinde Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK/4A) mensubu kadınlar 20 yıl aktif sigortalılık ve 5 bin 100 ile 5 bin 900 prim gün sayısına ulaşanlar emeklilik dilekçesi verebiliyor.

Bağ-Kur (4B) ve Emekli Sandığı (4C) mensubu kadınlar için 20 yıl ve 7 bin 200 prim gün sayısı, erkekler için ise, 25 yıl ve 9 bin prim gün sayısı şartını yerine getirenler emekli olabilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 3 Mart’tan 26 Mayıs’a kadar geçen yaklaşık üç aylık dönemde sadece 300 bin EYT’liye emekli maaşı bağlayabildi.


 

2023 yılı içinde yeni kriterlere göre emekliliğe hak kazanan 1,9 milyon EYT’linin tamamına aylık bağlama işlemlerinin 2024 yılına sarkabileceği belirtiliyor.

Gecikmede EYT’nin bütçeye getireceği malî yükün de etkili olduğu ve SGK’nın aylık bağlama onaylarını olabildiğince geciktirdiği iddia ediliyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com