Bir kripto skandalı daha: 516 bin kişinin bilgileri korsanların elinde

Thodex ve Vebitcoin vurgunundan sonra kripto para piyasaları bu defa "516 bin BtcTurk kullanıcısının kritik bilgilerinin sanal korsanların eline geçtiği" iddiasıyla çalkalanıyor. Söz konusu bilgiler "dark net" ya da "dark web" diye bilinen ve özel bir web tarayıcısı ile erişilebilen gizli internet siteleri topluluğunda satılıyor.

KRONOS 17 Mayıs 2021 EKONOMİ

Yerli kripto para borsası BtcTurk

Yerli kripto para borsası BtcTurk, kullanıcı bilgilerinin çalındığına dair iddialar karşısında sessiz kalırken, 516 bin kişinin “isim-soy isim, e-posta ve telefon numaraları” gibi kritik bilgileri bir veri tabanı sitesinde tespit edildi.

2013’te “Türkiye’nin ilk kripto para borsası” olarak faaliyet göstermeye başlayan BtcTurk hakkında ortaya atılan bilgi sızıntısı iddiası, bu hafta yatırımcılar tarafından çokça konuşuldu.

İddiaya göre 2018 yılında platformdaki kullanıcıların bilgileri internet korsanları (hacker) tarafından çalınmış, veriler bir forumda satışa çıkarılmıştı.

BtcTurk iddiaların doğru olmadığını belirtti. Ancak saatler sonra çarpıcı bir bilgi ortaya çıktı.

Yazılımcı Mert Susur, şahsi Twitter hesabında 2018’de BtcTurk’te gerçekleştiği iddia edilen veri sızıntısını teyit eden ekran görüntüsünü paylaştı.


 

Susur, bir veri tabanı sitesinde BtcTurk’ten sızdırıldığı söylenen hesaplara ulaştı. Elde edilen verilere göre 2020 yılının nisan ayında siteye 516 binden fazla kayıt eklenmiş.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com