Bir dönemin en değerli şirketi çöktü

COVID-19 salgını evde çalışma devrini başlattı. Şirketler yeni dönemde metrekarenin hesabını yapınca devasa emlak şirketleri dahi havlu attı.

KRONOS 07 Kasım 2023 EKONOMİ

Şirketlere fizikî ya da sanal ortak ofis alternatifleri sunan WeWork, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) iflas öncesi son çıkış olan “iflas koruma” talebinde bulundu.

Bir WeWork sözcüsü, şirketin kredi verenlerinin yaklaşık yüzde 92’sinin teminatlı borçlarını yeniden yapılandırma destek anlaşması kapsamında öz sermayeye dönüştürmeyi kabul ettiğini ve yaklaşık 3 milyar dolarlık borcun silindiğini söyledi.

WeWork’ün 2023 yılının haziran sonu itibarıyla dünya çapında 777 lokasyonda ofis alanı mevcuttu.

WEWORK HİSSE FİYATI YÜZDE 98,50 ERİDİ

SoftBank, WeWork’ün yeniden yapılandırma destek anlaşmasının şirketin işini yeniden organize etmesi ve Bölüm 11 işlemlerinden çıkması için uygun eylem olduğuna inandığını belirtti.

WeWork hisseleri bu yıl şu ana kadar yaklaşık yüzde 98,50 değer kaybetti.

WeWork pahalı kiralamalarla uğraşırken, kurumsal müşterilerin çalışanları evden çalışmaya yöneltmesi sebebiyle şirketin kârlılığı azalıyor.

Alan için ödeme yapmak, en son malî sonuçları açıkladığı 2023 yılının ikinci çeyreğinde WeWork’ün gelirinin yüzde 74’ünü emiyordu.

WeWork’ün New Jersey İflas Mahkemesi’ne sunduğu bilançoya göre, 30 Haziran itibarıyla 15,06 milyar dolarlık varlığa mukabil borç tutarı 18,66 milyar dolar.

Hukuk firması Cadwalader, Wickersham & Taft LLP, ağustos ayında web sitesinde ev sahiplerine yazdığı bir notta, “WeWork, kendisini külfetli kiralamalardan kurtarmak için ABD iflas kanununun hükümlerini kullanabilir.” dedi.

MAHKEME TALEBİ KABUL EDECEK Mİ?

Açıklamada şöyle denildi: “Bugünkü müracaatın bir parçası olarak WeWork, büyük ölçüde faaliyet dışı belirli konumların kiralamalarını reddetme imkânı talep ediyor ve etkilenen bütün üyelere önceden bildirimde bulunuldu.”

Kurucusu Adam Neumann yönetiminde WeWork, 47 milyar dolar değerleme ile ABD’nin en değerli girişimi hâline gelmişti.

SoftBank ve risk sermayesi şirketi Benchmark dahil olmak üzere birinci sınıf yatırımcıların yanı sıra JPMorgan Chase dâhil büyük Wall Street Bankalarının desteğini de çekti.


 

Neumann’ın kâr pahasına aşırı büyüme arayışı ve eksantrik davranışının açığa çıkması, onun görevden alınmasına ve 2019’daki ilk halka arzın raydan çıkmasına yol açtı.

SoftBank, WeWork’e olan yatırımını ikiye katlamak zorunda kaldı ve emlak duayeni Sandeep Mathrani’yi genel müdür (CEO) olarak tayin etti.

FAİZ ÖDEMESİ İÇİN 7 GÜNLÜK MÜHLET

2021 yılında SoftBank, WeWork’ü bir açık çek satın alma şirketiyle 8 milyar dolarlık değerleme yoluyla birleşme yoluyla halka açmak için bir anlaşma yaptı.

WeWork, 590 kiralamayı değiştirmeyi başardı ve sabit kira ödemelerinde yaklaşık 12,7 milyar dolar tasarruf etti. Ancak bu, ofis çalışanlarını evde tutan COVID-19 salgınının etkilerini telafi etmeye yetmedi.

Mathrani’nin yerini bu yıl WeWork genel müdürü olarak eski yatırım bankacısı ve özel sermaye yöneticisi David Tolley aldı. Tolley, Intelsat’ın genel müdürü olarak borç batağındaki uydu iletişim sağlayıcısının 2022’de iflastan çıkmasına yardımcı oldu.

WeWork borç yeniden yapılandırmalarına girişti, ancak bu iflasını savuşturmaya yetmedi. Şirket geçen hafta alacaklılarıyla pazarlık yapmak için daha fazla zaman kazanmak amacıyla faiz ödemesi konusunda yedi günlük bir uzatma aldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com