Biri belgesel 9 film gösterimde

KENAN KALECİK 30 Kasım 2019 KÜLTÜR

KÜÇÜK ŞEYLER

İlk filmi Babamın Kanatları ile festivallerde adını başarıyla duyuran Kıvanç Sezer’in ikinci filmi Küçük Şeyler, İstanbul’un uzak bir semtinde bulunan lüks sitelerinde oturan Onur ve Bahar çiftinin, Onur’un işten atılmasından sonra yaşadıkları zor zamanları anlatıyor.

Başrollerini Alican Yücesoy ve Başak Özcan’ın paylaştığı, yapımcılığını ise Tolga Karaçelik, Kıvanç Sezer ve Kanat Doğramacı üstlendiği film modern Türkiye’nin yeni orta sınıf, beyaz yaka yaşantılarını, hayatlarında yeni bir noktanın eşiğine gelen Onur ve Bahar çifti üzerinden beyazperdeye taşıyor. Çiftin hikayesi, Babamın Kanatları‘nda anlatılan işçilerin yapımında çalıştıkları sitelerden birine taşınmalarıyla başlıyor.

Dünya prömiyerini Temmuz ayında gerçekleşen 54. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivalinde yapan Küçük Şeyler, Adana Altın Koza Film Festivalinden üç ödülle dönmüştü. 56. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ise filmdeki rolüyle Alican Yücesoy, En İyi Erken Oyuncu ödülünü Ali Özel’in filmi Bozkır’dan Mücahit Koçak ile paylaştı.

Yönetmen: Kıvanç Sezer
Oyuncular: Alican Yücesoy, Başak Özcan, Bülent Emrah Parlak, Seda Türkmen

IMDb Puanı: 6,3

***

MIDWAY

II. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya İmparatorluğu arasında yapılan Midway Muharebesini konu edinen filmde, savaşın seyrini değiştiren askerlerin kahramanlık hikâyesine odaklanılıyor. Midway Muharebesi, II. Dünya Savaşı için bir dönüm noktası kabul ediliyor. Liderlerin ve askerlerin, içgüdüleri ve cesaretleriyle verdikleri mücadele, Pasifik Cephesindeki savaşın seyrinin tamamen değişmesine neden olur.

Yönetmen: Roland Emmerich
Oyuncular: Ed Skrein, Patrick Wilson, Luke Evans, Woody Harrelson

IMDb Puanı: 6,9

***

BİR ŞANS DAHA

İzlenme rekorları kıran Game of Thrones dizisinde Khaleesi rolünde izleyici karşısına çıkan Emilia Clarke’ın başrolde oynadığı Bir Şans Daha (Last Christmas) bir yeni yıl filmi. İki Oscar ödüllü yazar Emma Thompson imzasını taşıyan filmde Kate, yıl boyu açık olan bir Noel dükkanında çalışmaktadır. Elf kılığına girdiği işinin bir parçası olan ayakkabılarındaki çanların eşliğinde Londra’da yaşamaktadır. Tom’un hayatına girmesi ona çok iyi gelir. Tom, Kate’in koyduğu engelleri görmeye başlar. Londra yeni yıla hazırlanırken, ikili için hiçbir şey işe yaramayacaktır.

Yönetmen: Paul Feig
Oyuncular: Emilia Clarke, Henry Golding, Michelle Yeoh, Emma Thompson

IMDb Puanı: 8.2

***

MONOS

Başka Sinema dağıtımıyla izleyiciyle buluşan film, 2019 San Sebastián Uluslararası Film Festivalinde En İyi Film seçildi. Geçit vermeyen ormanda, lâkap takınmış 8 çocuk asker, yaz kampını andıran bir yerde Amerikalı bir kadını rehin tutmaktadır. Sürpriz bir baskına uğrayınca çocukların görece huzurlu günleri sona erer ve birbirlerine duydukları güvenle bağlılıkları sarsılan grup, üslerinden ayrılarak ormanın derinliklerine sığınmak zorunda kalır. Monos, merkezine ergen kahramanları yerleştiren, fantastik bir savaş ve hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

Yönetmen: Alejandro Landes
Oyuncular: Sofia Buenaventura, Julian Giraldo, Karen Quintero, Julianne Nicholson

IMDbPuanı: 7,5

***

DIEGO MARADONA

10 numaralı formanın daimi sahibi yıldız futbolcu Diego Armando Maradona’nın kişisel arşivinden görüntüler ve tam desteğiyle hazırlanan film, efsanevi futbolcunun çalkantılı hayatını anlatıyor. Karizmatik Arjantinli’nin dünya rekoru bir transferle gittiği ve kulübü tarihinin ilk şampiyonluğuna taşıdığı olaylı Napoli günlerini, İtalyan mafyasıyla ilişkisini ve futbola veda sonrası yaşadığı zorlukları mercek altına alan belgesel, büyük bölümü ilk kez gün yüzüne çıkarılan, 500 saati aşkın görüntüden kurgulandı.

Oscar ödüllü Amy ve Senna‘nın yönetmeni Asif Kapadia imzalı belgesel, dünya prömiyerini bu yıl Cannes Film Festivali’nde yaptı. BElgesel film, Başka Sinema aracılığıyla izleyici karşısında.

Yönetmen: Asif Kapadia
Oyuncular: Diego Armando Maradona

IMDb Puanı: 7,7

***

DİLSİZ

Ozan Çelik’e Vildan Atasever’in eşlik ettiği Dilsiz’de Murast Pay yönetmen koltuğunda. Küçük bir çatı katında yalnız yaşayan Sami hayatını duvar ressamlığı ile kazanmaktadır. Bir gün onu çok seven babaannesinin vefatını ve kendisine bir sandığı miras olarak bıraktığını öğrenir. Sandıkta hat sanatıyla ilgili malzemeler vardır. Sami malzemeleri pek umursamaz; hatta onlardan kurtulmayı bile düşünür. Fakat duvar resmi için gittiği bir kütüphanede tanıştığı Selma, onun için hayatının dönüm noktası haline gelecektir.

Yönetmen: Murat Pay
Oyuncular: Ozan Çelik, Mim Kemal Öke, Vildan Atasever, Emin Gürsoy

IMDb Puanı: 7,1

***

KORKUNUN SESİ

Alisa, büyükbabasından miras kalan görkemli evi satmaya karar verir. Büyükbabasının hatıralarını ve evi toparlamak için erkek arkadaşı Brandon’ın da kendisi ile gelmesini ister ama Brandon işi dolayısıyla Alisa’yı eve tek göndermek zorunda kalır. En yakın kız arkadaşı Steph’i de yanına alan Alisa, vakit kaybetmeden yola koyulur. Eve vardıklarında bir takım tuhaflıklar fark ederler.

Yönetmen: Brian Avenet – Laurence Avenet Bradley
Oyuncular: Trista Robinson, Hannah Race, Paul Chirico, Marshal Hilton

IMDb Puanı: 7,1

***

HEMEN DÖNERİZ

Kortizol (stres) hormonu salgılanmasını engellediğine inanılan bir bitki peşinde yola çıkan dört gencin kaderi o gün değişir. Ayağına gittikleri adamın silah ve uyuşturucu şebekelerini farkında olmadan yerle bir ederler. Mafya babası Reco tarafından rehin alınan gençlerin şansı, yolda çarparak arabaya aldıkları İmam Mümin’in cebinden çıkan loto bileti ile değişecektir. Biletin asıl sahibi Yaşar Dayı’nın birden mekâna gelmesiyle olaylar karışır.

Yönetmen: Haydar Işık
Oyuncular: Kadir Polatçı, Murat Genç, Burak Satıbol, Çorumlu Amir

***

CHARLIE’NİN MELEKLERİ

Dünyanın en zeki, cesur ve eğitimli kadınları, yerkürenin her yerinde, farklı Bosley’ler tarafından yönetilen, en zorlu ve güç görevleri üstlenen Melekler Takımı olarak görev yapmaktadırlar. Kristen Stewart, Naomi Scott ve Ella Balinska uluslararası düzeye yayılan gizemli güvenlik ve araştırma ajansı Charles Townsend için çalışmaktadırlar.

Yönetmen: Elizabeth Banks
Oyuncular: Kristen Stewart, Naomi Scott, Ella Balinska, Elizabeth Banks

IMDb Puanı:3,9

* Filmlerin IMDb puanları 29.11.2019 tarihinde imdb.com’dan alınmıştır.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com