Biri yerli yedi film sinemalarda

KENAN KALECİK 06 Aralık 2019 KÜLTÜR

MUCİZE 2: AŞK

Mahsun Kırmızıgül’ün 2015’te çektiği Mucize’nin devam filmi Mucize 2: Aşk, bu hafta izleyici ile buluşuyor. Köylerinde yaşadıkları sorunlardan yorulan, engelli Aziz ve eşi Mızgin, Batı’da bir kasabaya yerleşir. Gittikleri kasabada hayat bu ikili için hiç de kolay olmaz. Kötü ve önyargılı insanlar arasında Aziz ve Mızgin kendi başlarına ayakta kalmaya çabalarlar. Aziz deliler gibi âşık olduğu eşi Mızgin için, engellerinden kurtulmanın yollarını aramaya başlar.

Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül
Oyuncular: Mert Turak, Fikret Kuşkan, Biran Damla Yılmaz, Erdal Özyağcılar

IMDb Puanı: 6,9

***

ALEV ALMIŞ BİR GENÇ KIZIN PORTRESİ

Bu yıl Cannes Film Festivalinde çok beğenilen ve eleştirmenlerce, “Birinci sınıf bir başyapıt… Bu yıl prömiyerini yapan en kusursuz eser.” sözleriyle övülen Fransız yapımı Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de la jeune fille en feu) Başka Sinema dağıtımıyla sinemalarda. 18. yüzyılda geçen film, bir ressamın modeliyle aşkını anlatıyor. Ressam Marianne’a, manastırdan henüz çıkan ve evlenmek üzere olan genç Heloise’in portresi sipariş edilir. Ancak Marianne, bu portreyi Heloise’dan habersiz çizmelidir. Bu kısıtlamanın önüne geçmek için Marianne, Heloise’ı gözlemler ve onunla yakınlaşır.

Yönetmen: Celine Sciamma
Oyuncular: Noemie Merlant, Adele Haenel, Luana Bajrami, Valeria Golino

IMDb Puanı: 8,3

***

UZUN KIZ

1945 yılı, Leningrad. II. Dünya Savaşı, sadece şehirdeki binaları değil, insanları da hem fiziksel hem de mental olarak paramparça etmiştir. Tarihin en büyük kuşatmalarından biri sonunda bitmiş ama enkazın ardında kalan insanların ölüm kalım savaşı devam etmektedir. Uzun Kız (Dylda), hayatlarını sürdürebilmek için bir anlam ve umut bulma peşinde olan Iya ve Maşa adlı iki genç kadının mücadelesini anlatıyor.

Yönetmen: Kantemir Malagov
Oyuncular: Viktoria Miroshnichenko, Vasillisa Perelygina, Andrey Bykov, Igor Shirokov

IMDb Puanı: 7,3

***

BALON PİLOTLARI

Takvimler 1862 yılını gösterirken, pilot Amelia Wren ve bilim insanı James Glaisher, daha önce kimsenin yapmaya cesaret edemediği bir şeyi denemeye karar verir. Göklerin sırlarını keşfetmek isteyen ikili sıcak hava balonu ile hiç çıkılmamış bir yüksekliğe çıkmaya çalışır. Balon Pilotları (The Aeronauts) gökyüzünde nefes kesici keşifler yapan Wren ve Glaisher’in, atmosferin en yüksek noktalarına ulaştıklarında hayatta kalmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

Yönetmen: Tom Harper
Oyuncular: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Himesh Patel, Lewin Lloyd

IMDb Puanı: 6,7

***

ADDAMS AİLESİ

Ürkütücü ve çılgın aile Addams Ailesi (The Addams Family) animasyon türündeki komedi filmiyle beyazperdeye geri döndü. Charles Addams’ın sevilen serisinin bu uyarlaması da tuhaf bir ailenin komik hikayesini konu alıyor. Kendi ailenizin tuhaf olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama bambaşka, acayip ve tümüyle ikonik Addams Ailesi’sini gördükten sonra bu konu üzerinde tekrar tekrar düşünmeniz gerekecek.

Yönetmen: Conrad Vernon-Greg Tiernan
Oyuncular: Oscar Isaac, Charlize Theron, Chloe Grace Moretz, Finn Wolfhard

IMDb Puanı: 5,9

***

KAHRAMAN BALIK

Haftanın bir diğer animasyon filmi Kahraman Balık (Go Fish), bütün hayatı boyunca, alçakgönüllü bir papağan balığı olarak yaşayan Alex’in süper kahraman olmayı hayal etmesini konu alıyor. Alex, yaşam alanlarının, çevrelerinin ve evlerinin hiçbir sebep olmaksızın bir hayli kirlendiğini fark eder. Bunun sebebini araştırmak ve evlerini kurtarmak için arkadaşları Denizatı ve Yılan Balığı ile birlikte heyecan verici ve eğlenceli maceralara doğru yelken açarlar.

Yönetmen: Sean Patrick O’Relly
Tür: Animasyon

IMDb Puanı: 5,0

***

RAHİBENİN LANETİ

Haftanın korku filmi ise Amerikan yapımı Rahibenin Laneti (Curse of the Nun). Genç Anna, yaşamakta olduğu problemlerinden kurtulmak ve hayata yeni bir başlangıç yapmak için başka bir semte taşınmaya karar verir. Ancak yeni evine taşınmaya karar verdiği gün, işler planladığından farklı gidecektir. Anna’nın gitmesini istemeyen Rahibe Catherine’in ruhu, Anna’yı ele geçirmek için her şeyi yapacaktır. Anna hayatı için, merhamet bilmeyen kötü ruha karşı savaşmak zorundadır.

Yönetmen: Aaron Mirtes
Oyuncular: Lacy Hartselle, Kate Kilcoyne, Rae Hunt, Jonathan Everett

IMDb Puanı: 2,9

* Filmlerin IMDb puanları 05.12.2019 tarihinde imdb.com’dan alınmıştır.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com