Bitcoin 50 bin doları aştı: Boğa dönemi geri mi dönüyor?

Bitcoin, Aralık 2021'den bu yana ilk defa 50 bin doları aşarak psikolojik eşiği geçti. Kripto para piyasasında yükselişin devam etmesi bekleniyor.

KRONOS 13 Şubat 2024 EKONOMİ

Bitcoin, Aralık 2021’den bu yana ilk defa 50 bin doları aşarak 50 bin 195 dolardan işlem görmeye başladı. Spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) olan ilginin artmasıyla birlikte kripto para piyasasındaki değer artışı dikkat çekiyor.

Coinmarketcap tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin dahil küresel kripto para piyasasının toplam değeri son 24 saat içinde yüzde 2,3 artarak 1 trilyon 850 milyar dolara ulaştı. Bitcoin’in fiyatı, spot Bitcoin ETF’lerine yapılan yatırımların artmasıyla birlikte yüzde 3,8’den fazla değer kazanarak yükselişe geçti.

Büyük merkez bankalarının, yıl içinde faiz oranlarını düşürerek daha destekleyici bir para politikası benimseyeceği beklentileri Bitcoin fiyatındaki yükselişi destekliyor.

YÜKSELİŞ SÜRECEK

Bitcoin 50 bin 195 dolar seviyesinden işlem görüyor ve Aralık 2021’den bu yana en yüksek değerine ulaşmış durumda.

Bitcoin, Ekim 2023’ten bu yana yüzde 80’den fazla değer kazanarak yatırımcıların yüzünü güldürdü. Ancak, Kasım 2021’de ulaşılan 68 bin 990 dolarlık rekor seviyenin henüz altında seyrediyor. Analistler, Nisan ayında gerçekleşecek olan yarılanma (halving) sürecinin, yeni Bitcoin arzını azaltacağı ve fiyatındaki yükselişi destekleyeceği görüşünde.

Piyasa değeri bakımından ikinci sırada yer alan Ethereum da son 24 saatte yüzde 3,4 değer kazanarak 2 bin 606 dolara ulaştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ocak ayında 11 farklı spot Bitcoin ETF başvurusunu onaylaması, piyasada olumlu bir hava yaratmış durumda. Bu gelişmeler, kripto para piyasasında yaşanan yükselişin devam edeceğine işaret ediyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com