‘Almanya bizi kıskanıyor’: Enflasyon son 3 yılda en düşük seviyede

Almanya'da enflasyon Mart ayında gerilemeye devam ederek son üç yılın en düşük seviyesine geldi. Mart'ta yıllık yüzde 2,2 olarak ölçülen enflasyon Nisan 2021'den bu yana en düşük düzeyde. Tüketiciler, özellikle yaş sebze ve süt ürünlerini geçen yıla göre daha ucuza satın alabildi.

KRONOS 12 Nisan 2024 DÜNYA

Almanya Federal İstatistik Dairesi’nin cuma günü yaptığı açıklamaya göre enflasyon geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 oldu. Bu düzeyin altındaki enflasyon değeri son olarak Nisan 2021’de yüzde 2 olarak ölçülmüştü. Yıllık enflasyon oranı şubatta yüzde 2,5, ocak ayında ise yüzde 2,9 olarak gerçekleşmişti. Aylık enflasyon ise yüzde 0,4 seviyesinde.

ENERJİ VE GIDA FİYATLARI DÜŞÜYOR
Açıklanan enflasyon verilerine göre Almanya’da tüketiciler gıda ürünlerine geçen yıla kıyasla yüzde 0,7 daha ucuza erişebildi. Özellikle yaş sebze fiyatının geçen yıla oranla yüzde 20 oranında azaldığı bildirildi. Süt ürünlerindeki fiyat düşüşü ise yüzde yüzde 5,5 oranında.

Öte yandan şeker, reçel, bal ve diğer şeker ürünleri yüzde 8,4, yaş meyve yüzde 4,2 ve ekmek ile tahıl ürünleri yüzde 3 daha pahalı hale geldi. Gıdadaki en ciddi fiyat artışı ise yüzde 54,1 ile zeytinyağında ölçüldü. Güney Avrupa’daki mahsul kıtlığı bunun en büyük nedeni olarak gösteriliyor. Gıda fiyatlarındaki düşüşe karşın hizmetlerin fiyatı ise yüzde 3,7 oranında arttı.


Enerjideki tavan fiyat uygulamasının bu yılın başında sona ermesine ve karbon vergisindeki artışa rağmen enerji fiyatları mart ayında geçen yıla göre yüzde 2,7 azaldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com