Black Lives Matter hareketi Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi

Amerika'da siyahlara uygulanan şiddete karşı kurulan ve dünyada ayrımcılığa karşı bir harekete de dönüşen Black Lives Matter Hareketi, 'sistematik değişim çağrısının tüm dünyada yayılma şeklinden' dolayı 2021 Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

KRONOS 02 Şubat 2021 DÜNYA

Amerika’da ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan Black Lives Matter Hareketi, ‘sistematik değişim çağrısının tüm dünyada yayılma şeklinden’ dolayı 2021 Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

Norveçli Sosyalist Sol Parti Milletvekili Petter Eide adaylık belgelerinde, hareketin ABD dışındaki ülkeleri kendi toplumları içinde ırkçılıkla boğuşmaya zorladığını söyledi.

Eide, “Amerika’da, ama aynı zamanda Avrupa ve Asya’da da gördüğümüz en önemli zorluklardan birinin eşitsizliğe dayalı artan çatışmalar olduğunu görüyorum. Black Lives Matter, ırksal adaletsizlikle savaşmak için dünya çapında çok önemli bir hareket haline geldi.Irksal adaletsizlik konusunda küresel farkındalık ve bilinçlendirme konusunda muazzam bir başarı elde ettiler” dedi.

PETTER EİDE DAHA ÖNCE DE FARKLI GRUPLARI DA ADAY GÖSTERMİŞTİ

The Guardian’dan Martin Belam’ın aktardığına göre; daha önce Rusya ve Çin’den insan hakları aktivistlerini ödüle aday gösteren Eide, Black Lives Matter Hareketiyle ilgili kendisini etkileyen bir başka şeyin de “Sadece Afro Amerikan kişilerin değil, toplumun her kesiminden insanları harekete geçirebilmeleri” olduğunu açıkladı.

BLACK LİVES MATTER HAREKETİ NEDİR?

Black Lives Matter Hareketi, 2013 yılında Trayvon Martin’i vuran kişinin ABD’deki beraatine tepki olarak Alicia Garza, Patrisse Cullors ve Opal Tometi tarafından ortaklaşa kuruldu. 2014 yılında Michael Brown ve Eric Garner’ın ölümleri üzerine protestoların ardından daha geniş bir kabul gördü ve George Floyd ve Breonna Taylor’ın ölümlerinin ardından 2020’de bir dizi küresel protestoların kaynağı oldu .

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ ADAYLARI NASIL SEÇİLİR

Nobel barış ödülü için adaylar, ulusal düzeyde hizmet veren herhangi bir politikacı tarafından kabul edilir ve davalarını ifade etmeleri için yalnızca 2 bin kelimeye izin verilir. Bu yılın sunumu için son tarih 1 Şubat. Komite mart ayı sonunda bir kısa liste hazırlar. Kazanan Ekim ayında belirlenir ve ödül töreni 10 Aralık’ta yapılır. 2020 yılı ödülü için 300’den fazla aday vardı ve ödül Dünya Gıda Programına verildi.

ASSANGE, TRUMP VE RSF DE ADAY

Bu yıl Nobel Barış Ödülü’ne Wikileaks’in kurucusu Julian Assange, eski ABD Başkanı Donald Trump, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) ve Svetlana Tikhanovskaya liderliğindeki üçlü Belarus muhalefet liderinin de aralarında bulunduğu çok sayıda isim aday gösterildi.

GÖSTERİLERDEKİ ŞİDDET OLAYLARI ADAYLIK SÜRECİNİ ETKİLEYECEK Mİ?

Norveçli Milletvekili Eide, Black Lives Matter adaylığının ABD’nin iç siyaseti hakkında bir yorum olarak görülmesini istemediğini söyledi. Ve sağcı seslerden gelen, grubun ABD şehirlerindeki şiddetin arkasında olduğu yönündeki eleştirileri de reddetti. “Araştırmalar, Black Lives Matter tarafından düzenlenen gösterilerin çoğunun barışçıl olduğunu gösterdi. Elbette olaylar oldu, ancak bunların çoğu ya polisin ya da karşı göstericilerin faaliyetlerinden kaynaklandı. Irkçılık karşıtı hareketler ile barış arasında güçlü bir bağlantı var ve adalet olmadan toplumda barış ve istikrar olmayacak” şeklinde konuştu.


 

Silahlı Çatışma Yeri ve Olay Verileri Projesi (ACLED) tarafından Eylül 2020’de toplanan veriler , Black Lives Matter gösterilerinin yüzde 93’ünün insanlara veya mülke ciddi zarar vermediğini gösterdi.

“ADAYLIK TEMEL İLKELERE GÜÇLÜ BİR MESAJ”

Eide’nin yazılı beyanı şu sonuca varıyor: “Irksal adaletsizliğe karşı en güçlü küresel güç olan Black Lives Matter’a barış ödülünü vermek; barışın eşitlik, dayanışma, insan hakları üzerine kurulduğuna ve tüm ülkelerin bu temel ilkelere saygı duyması gerektiğine dair güçlü bir mesaj gönderecektir… “

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com